Дянков: Няма опасност да се върнем към рецесията
400 000 волта ще разтърсят родната борса - дялове от енергийните ни дружества ще бъдат пуснати на пазара.
Става въпрос за миноритарни пакети по 20-25% от Електроенергийния системен оператор и Българския енергиен холдинг, съобщи вицепремиерът Симеон Дянков в интервю за "Стандарт".
Дългоочакваното от инвеститорите решение на кабинета ще е факт до няколко месеца. "Продажбата на миноритарен дял ще вкара повече прозрачност в начина на управление на тези активи", каза Дянков.
Той обясни също, че парите от сделките може да бъдат използвани за повишаване на пенсии и заплати.
Относно отражението на сътресенията на финансовите пазари върху българската икономика, Министърът заяви:- Няма опасност България да се върне към рецесия. Вече имаме четири тримесечия на растеж.
Гърция е вече трета година с отрицателен прираст. За страните, които са в тежко финансово състояние, не може да се говори за втора криза, защото те още не са излезли от първата. Това са държави, за които се знаеше, че имат голям дълг и при една по-продължителна финансова криза няма да могат да издържат. И това се случи.
Всяка сутрин поне час и половина се запознавам с международните финансови новини и анализи, допълни Дянков. Следя информацията от целия свят. Имаме и дирекция "Анализи и прогнози" в министерството на финансите, която подготвя всеки ден анализ за вътрешните и международните пазари. Често разговарям неформално и с други финансови министри.
В момента председател на Екофин е полският финансов министър, с който се чувам поне веднъж на седмица. Така че имаме достатъчно механизми да следим държавите, в които има сътресения и за евентуални вторични ефекти към България. Засега не забелязваме такива.
Запитан за нулевата инфлация, отчетена у нас през юли, Дянков отговори:
В началото на годината темата за високата инфлация беше основна в цяла Европа. Май и юли имахме нулева инфлация, а през юни дори беше отчетена дефлация. Очаквам и август да е такъв месец. От началото на годината досега инфлацията е под 2%.
Ако продължи с това темпо до края на 2011 г., то инфлацията ще е под това, което сме прогнозирали в нашата бюджетна процедура - между 3л6 и 4%. Това е положително, защото по-ниската инфлация дава възможност за мислене на допълнителни стъпки за увеличаване на доходите през 2012 г.