Навярно иде депресия
Основните разходи по заемите в САЩ паднаха под 2 % за първи път от най-малко 60 години насам, докато пазарите се изтеглиха на фона на засилващите се признаци за световна икономическа слабост и разпродаване на акции в световен мащаб, пише в-к „Файненшъл таймс".
Рекордно ниски стойности достигнаха и разходите в Германия и Великобритания.
Катализатор за последната вълна на бягство от рискове, която срина пазарите по цял свят и вдигна златото до нови пикови стойности, бяха данните за по-слаби от очакваното производство и създаване на работни места в САЩ. Тази информация дойде след поредица от разочароващи данни от Европа, както и нарастващи опасения за финансирането на европейските банки.
Повлия още новината, че Фед проучва ликвидността на щатските поделения на европейските банки, за което съобщи "Уолстрийт джърнал". Фед-Ню Йорк е поискал от тях информация дали имат достатъчно средства да посрещнат ежедневните си операции, което породи опасения, че европейската дългова криза може да засегне банковия сектор в САЩ. По-късно от управлението обясниха, че това е стандартна процедура и не третират европейските банки различно.
„Банковата криза, която се задълбочи в икономическа и дългова, показва всички белези на трансформация в нова банкова криза. Има ужасна цикличност в целия процес и политиците изглежда са неспособни да излязат от спиралата. Прогнозите за бъдещето изглеждат все по-мрачни", коментира и Дейли Телеграф в статия, озаглавена „Навярно иде депресия".
Мощна вълна помете европейските индекси и тези в САЩ.
Британския FTSE 100 затвори със спад от 4.5%. Силно поевтиняват банковите акции, като Société Générale и британската Barclays.
Парижката борса закри сесията с рекорден спад от 5.48 на сто, а франкфуртският индекс Dax се срина с над 5.82%. На скандинавските борси и в Милано спадът надхвърли 6 на сто, в Полша - рекордните 7 на сто.
Основните индекси на Уолстрийт рязко се понижиха . Промишленият индекс Dow Jones затвори със загуба от 3.68%
По-широкообхватният индекс S&P 500 се сви с 4.46%, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq отстъпва с 5.2%.
Цените на акциите в Азия в петък последваха драстичния загуби на борсите в САЩ и Европа в четвъртък. Основните индекси на борсите в Япония, Южна Корея и Австралия паднаха съответно с 2, 4.6 и 2.6 % в началото на търговията.
Цената на петрола в Ню Йорк също се понижи силно.В Лондон цената на сорта Брент се понижи с 2.13 долара до 108.47 долара за барел.
Доларът поскъпна спрямо почти всички водещи световни валути без швейцарския франк.
Лихвите по 10-годишните облигации на САЩ днес за първи път преминаха под прага от 2 процента, след като инвеститорите, изпаднали в паника, се насочиха към пазара на облигации, определян като по-сигурен.
Цената на златото отбеляза нов рекорден максимум, прехвърляйки за първи път 1843 долара за тройунция, тъй като благородният метал се възприема като сигурно убежище.