За щастие ипотечните кредити във франкове не бяха популярни
Решението на швейцарската централна банка да обвърже франкът с еврото не е решение на проблема на кредитополучателите в Централна и Източна Европа предпочели швейцарската валута за своите заеми поради по-ниските лихви.
Унгарският форинт и полската злота поскъпнаха с 8% спрямо франка вчера, но разходите за връщане на теглените през 2008-ма кредити все още са със 77% повече в сравнение с първоначалните такива в Унгария и с 93% повече в Полша.
Ипотечния бум в двете страни през 2008 година и предпочитаните тогава кредити във франкове, поради по-ниските лихви доведоха до това две трети от ипотечните кредити в Унгария и 54% от тези в Полша да са в швейцарски франкове.
Безпрецедентното поскъпване на швейцарската валута след колапса на Lehman Brothers, доведоха до изключително тежка ситуация за длъжниците в двете страни.
Ако не друго, решението на швейцарската банка поне няма да доведе до по-нататъшно влошаване на ситуацията за кредитополучателите в Източна Европа, макар и да не реши проблемите им.
Ситуацията за последните бе станала критична през изминалия месец, когато еврото почти достигна паритет спрямо франка.
Границата от 1.20 франка за евро се превежда в 229 форинта за франк и 3.51 злоти, на фона на 140 форинта за франк през юли 2008-ма и 1.96 злоти през същата година, сочат данни на финансовото издание Bloomberg.
Скъпият франк е сериозен прът в колелото на икономиките на двете страни, като ограничава ръста им, поради ограничаване на потреблението на длъжниците с ипотечни кредити.
Вчера Унгария занижи прогнозирани си ръст за тази година до 2%, в сравнение с предходните очаквания за 3.1%.
Ръстът на Полша може да се забави до 2.9%, след като икономиката отбеляза повишение от 4.3% през изминалото тримесечие. Потребителските разходи са се забавили до ръст от 3.5% в сравнение с 3.9% през тримесечието януари-март.
Единственото за което родните кредитополучатели могат да са благодарни е че услугата за отпускане на ипотечни кредити във франкове у нас не бе толкова популярна по време на бума на ипотечното кредитиране.