Финансовите министри от G7 се събират
Министрите на финансите и централните банкери на страните от „голямата седмица" ще се съберат на 9 и 10 септември във френския град Марсилия. Централният въпрос на срещата ще бъдат мерките в борбата срещу забавянето на световната икономика, пише РИА Новости.
Представителите на водещите държави по икономическо развитие ще обсъдят темповете на структурните реформи в проблемните страни от Европа, развитието на банковия сектор в региона, както и възможностите за допълнителна подкрепа на икономиката на САЩ чрез трети етап на програмата за количествени улеснения (QEIII)
Участниците в срещата ще разгледат още и предложението на Германия и Франция за въвеждането в ЕС на единен данък върху финансовите транзакции. Срещу тази мярка са от ЕЦБ и властите на Великобритания.
В центъра на вниманието на министрите и главните банкери ще бъде и повишената волатилност на световните финансови пазари, която провокира решението на агенция S&P да понижи за първи път в историята суверенния кредитен рейтинг на САЩ.
Очаквано в тази връзка ще бъде разгледан и проблемът с поскъпването на някои валути-убежища, в частност японската йена и швейцарския франк. Укрепването им нанася сериозни вреди на финансовите резултати на местните компании-износителки, а тази седмица Централната банка на Швейцария дори задължи да не допуска поскъпването на франка под нивото от 1.2 франка за евро. Експерти определиха инициативата на швейцарския регулатор като опасна, сочейки, че тя може да доведе до вълна на интервенции от страна на други централни банки и „валутни войни".
Членовете на срещата вероятно ще обърнат внимание и на икономическата ситуация в Китай, където в последно време се наблюдава тенденция по забавяне на ръста и увеличаване на инфлационните рискове.
„Групата на седемте" е неофициален форум на лидерите на най-силно развитите икономически страни: Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция и Япония. Страната-домакин в случая е Франция.