Зелик: Идва нова опасна фаза за световната икономика
Световната икономика ще навлезе в "нова опасна фаза през есента", предупреди в Пекин президентът на Световната банка Робърт Зелик. Той говори при откриването на конференцията за бъдещето на Китай в перспективата до 2030 г.
Финансовата криза в Европа стана криза на суверенните дългове със сериозни последствия за Валутния съюз, банките и конкурентоспособността на някои страни, заяви той.
САЩ се сблъскват с проблемите на дълга, разходите и реформата на данъците в подкрепа на растежа на частния сектор, посочи президентът на Световната банка.
В сегашния международен контекст на забавен растеж и на спаднало доверие Зелик призова Китай да ускори преминаването си от икономика, теглена от инвестициите и износа, към модел, насърчаващ потреблението, иновациите и "социалната интеграция, за да се преодолее разделянето между граждани и селяни".
През юли т.г. Световната банка постави Китай в категорията на икономиките с високи средни доходи. Китай е в добра позиция да се присъедини през следващите 15-20 г. към страните с високи доходи, обясни той.
Това обаче е преход, който малко страни да извършвали и за съжаление много са се проваляли, предупреди Зелик. Страните със средни доходи повече не могат да зависят от модели на растеж, които са функционирали, докато са били бедни. В противен случай рискуват да загубят в конкуренцията със страните с ниски заплати, както и със страните с високи заплати по отношение на иновациите и технологичните промени, каза още той. Зелик смята, че китайските ръководители знаят какво трябва да правят и ги призова да пренапишат плановете си за действие.
Търговските партньори на Китай начело със САЩ настояват пред Пекин за ревалоризация на юана, както и за по-добър достъп до китайския пазар, за да балансират търговския си обмен с втората световна икономика.
Решенията в Европа, в САЩ, решенията в Китай ни засягат всички, подчерта Зелик, според когото "светът се нуждае от двигатели за растеж."
Източник: БГНЕС