Как живеят в най-богатата страна в света
Малката, богата на петрол близкоизточна държава Катар наскоро изпревари предишния световен лидер по БВП на глава от населението Люксембург.
Данните на Международния валутен фонд (МВФ) показват че БВП на глава от населението в Катар е 88 221 долара и би трябвало да нарасне до 111 963 долара до 2016 г.
Това е страна, в която има население между 850 000 и 1.7 милиона, в зависимост от това коя статистика предпочитате. Катар е независима държава едва от 1971 г. и се управлява от and Амир Хамад от 1995 г., когато той взема властта от баща си.
За 15% от населението, които са катарски граждани, нещата са дори още по-хубави - електричеството, водата и здравеопасването са безплатни, правителството разпраща чекове за пенсии, а заеми могат да се получават при ниски лихви.
Ето и някои факти за живота в най-богата страна в света, подбрани от Business Insider:
Да си богат е право, което получаваш по рождение в Катар. Правителството преразпределя пари от ресурсите на страната към гражданите, което води до 88 221 долара БВП на глава от населението.
Гражданите обаче твърдят, че са подминавани от работодателите в полза на по-добре обучените чужденци, а чековете на правителството се считат за начин хората да бъдат държани доволни.
Само 15% от живеещите в Катар 1.5 милиона са граждани на страната; останалите са чуждестранни служители, вариращи от западни финансисти и енергийни ръководители до временно заети от Индия, Пакистан и други азиатски държави.
Алкохолът е незаконен в Катар, където 74% са мюсюлмани, но човек може да си купува в определени хотели, ако има разрешително. В Катар е незаконно да се внасят свинско месо, наркотици и порнографски материали.
В Катар има около 8 000 американски граждани, много от които работят в петролната индустрия.
Повече от половината от населението на страната живее в столицата Доха, а значителен брой от тези жители са чуждестранни граждани, включително легално и нелегално пребиваващи. Според много статистики чужденците са повече от арабите в Катар.
Населението на Катар е много младо и в по-голямата си част съставено от мъже. Само 1.5% от населението е на възраст над 65 г. На всяка жена се падат по 1.99 мъже, поради високия брой на чуждестранните работници.
Нещата обаче не са толкова добри за жените. Жените в Катар имат право да управляват автомобили и са по-равноправни в сравнение с държави като Саудитска Арабия, въпреки че много от тях все още се ходят забулени. Жените също така няма право да спортуват редом до мъжете на определени места в Доха.
Световното първенство по футбол през 2022 г. ще се проведе в Катар. Страната очаква да похарчи 65 млрд. долара по подготовката си за турнира, в това число за построяването на климатизирани нови стадиони.
Хомосексуалността е незаконна в Катар. Коментирайки този въпрос след избора на Катар за домакин, президентът на ФИФА Сеп Блатер породи бурни реакции като каза, че гейовете трябва "да се въздържат от сексуална активност" по време на турнира.
Надбягванията с камили играят важна роля в катарската култура. Възрастните хора тежат прекалено много, за да яздят камилите, затова сде съзтезавали деца до 2004 г., когато тази практика е обявена за незаконна. Оттогава се използват малки роботизирани жокеи.
Състоянието на лидера на управляващото семейство Ал Тани, шейх Хамад, се оценява на 2 млрд. долара. Заплащането на членовете на семейството е в зависимост от близостта им до шейха.
По време на свещения за мюсюлманите месец Рамадан, хората, които изповядват друга религия, също се очаква да спазват обичаите. Хора, които ядат, пушат, пият, пеят или демонстрират физическа близост на публични места, могат да бъдат арестувани.