Щатският фондов пазар запази възходящата си тенденция
Щатският фондов пазар може би удари дъното, надяват се анализатори, разминавайки се на косъм от навлизане в мечи пазар. След като S&P 500 „падна" с повече от 20 на сто от постигнатия през април връх, в края на търговската сесия във вторник бенчмарк индексите поеха нагоре, като успяха да задържат позитивната си тенденция и в сряда.
Плануваната координирана рекапитализация на европейските банки е все още на чертожната дъска, но успя да успокои донякъде страховете на инвеститорите, че дълговата криза на Стария континент ще излезе извън контрол.
Все още е рано да се говори за окончателно решение на проблема, но поне пазарът успя да поеме дъх и да насочи вниманието си към някои обнадеждаващи данни за щатската икономика.
Броят на служителите, наети от частните фирми, се е повишил през последния месец, докато индикаторът на Institute for Supply Management, следящ представянето на непроизводствения сектор, „падна" по-слабо от очакваното - до 53 пункта, при средна прогноза на анализаторите от 52.8, благодарение на оживление в поръчките.
Възстановяването на котировките на стоковия пазар същевременно, включително на медта и петрола, подкрепи книжата на производителите на суровини и енергетиката.
Индексът Morgan Stanley Cyclical на компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от икономическия ръст, се вдигна с 2.7%. Със същото темпо напредна и Dow Jones Transportation Average, който изпълнява сходни функции. Акциите от най-големия американски производител на алуминий Alcoa поскъпнаха с 2.7% до 9.37 долара, а книжата на Cisco успяха да напреднат с 3.7 на сто до 16.16 долара.
Въпреки че на скептиците им е трудно да повярват, че най-лошото е отминало, уталожените страхове на инвеститорите позволиха на финансовия сектор да върне поне част от загубените в последно време територии. Индексът KBW Bank приключи деня с повишение от 1.1%, като дяловете от Morgan Stanley скочиха с 3.4% до 14.48 долара. Bank of America Corp. напредна по-скромно - с 0.2 на сто до 5.77 долара, но поне успя да се отърве от срива от 4.3 на сто, регистриран по-рано през деня.
Производителят на генетично модифицирани семена Monsanto се похвали с по-висока от очакваното печалба за първото фискално тримесечие, благодарение на засиления интерес към продукцията му от страна на фермерите в Латинска Америка. Печалбата на акция за тримесечието, започнало на първи септември, ще е някъде между 10 и 15 цента, при средна прогноза на анализаторите от около осем цента. Добрата изненада подкрепи книжата на дружеството и те поскъпнаха с 5.2% до 66.25 долара.
Акциите на Yahoo! скочиха с 10% до 15.92 долара, след като Ройтерс публикува статия, твърдяща, че Microsoft вероятно ще наддава за интернет търсачката. Yahoo! отхвърлиха оферта на Microsoft за 47.5 млрд. долара през 2008 година.
Слухове за евентуално придобиване подкрепиха и книжата на Research in Motion, като дяловете от производителят на BlackBerry се вдигнаха с 12.4% до 23.60 долара.
Най-голямата технологична компания в света, Apple, успя да се отърве от опасността да отбележи най-дългия си период на спад на котировките от 1998 г. насам. Акциите на дружеството поевтиняха със 7.9% за предходните седем дена, но в сряда успяха да наваксат 1.5% до 378.25 долара.
През нощта дойде и новината, че съоснователят на Apple Стив Джобс е починал. В съобщение семейството на Джобс заявяват, че човекът стоящ зад iPhone, iPad, iPod и други продукти на компанията „напусна този свят смирено, заобиколен от най-близките си хора".
Някои позиции напреднаха благодарение на благосклонността на анализаторите. Дяловете от Walt Disney Co. отбелязаха най-силното покачване в Dow Jones Industrial Average. Те скочиха с 5.5% до 31.51 долара, след като Citigroup Inc. повишиха оценката си за позицията. Credit Suisse Group AG пък ревизираха оценката си за най-големия комерсиален колеж в САЩ, като акциите на Apollo Group Inc. се покачиха с 8.5% до 42.22 долара.
В сряда, S&P 500 се повиши с 1.8% до 1 144.03 пункта, а Dow Jones Industrial Average добави 131.24 пункта към стойността си, или 1.2%, до 10 939.95 пункта.
Технологично ориентираният Nasdaq Composite надмина тези постижения и успя да скочи с 2.32% до 2 460.51 пункта.
Около 9.7 млрд. акции смениха собственика си на Нюйоркската фондова борса, Amex и Nasdaq, при среднодневен обем на търговията в последната една година от 8 милиарда. На пода на Нюйоркската фондова борса, позициите, отбелязали покачване, надвишиха поевтиняващите книжа в съотношение 11 към 4, а за Nasdaq пропорцията бе 9 към 4.
Източник: Глобал Маркетс