Борисов от Брюксел: Няма опасност за гръцките банки у нас
България няма да плаща директно за преодоляване на кризата, увери премиерът Бойко Борисов след приключване на работата на Европейския съвет във формат 27, потвърждавайки представената вчера в Брюксел българска позиция. Индиректните последици обаче са факт, каза Борисов, който призова за замразяване на заплати и пенсии в страните с по-висок от допустимия дълг и дефицит.
Премиерът уточни, че постигнатото политическо решение засяга начина, по който да се капитализират банките - те трябва да постигнат 9-процентна капиталова адекватност. В момента банките в страната ни имат 15 процента капиталова адекватност.
В отговор на журналистически въпрос, премиерът Борисов уточни, че гръцките банки в България са отделни юридически лица и също са длъжни да се съобразяват с изискването за 15 процента адекватност, като това се наблюдава внимателно от Българската народна банка.
От правителствената информационна служба допълват, че в Брюксел българският премиер е настоял да бъдат поощрени страните, които спазват стриктно условията за финансова дисциплина и критериите, заложени в Договора от Маастрихт . „Крайно време е да започне да се говори за страните, сред които е и България, които са въвели и изстрадали ограниченията", заяви премиерът Бойко Борисов, след като взе участие в срещата
„Обсъждането на държави, които са допуснали големи бюджетни дефицити и не са подготвили банковите си системи, които са раздавали големи пенсии и заплати, които са харчили повече, отколкото могат да си позволят, вече започва да има отрицателен ефект при дисциплинираните страни", отбеляза министър-председателят.