Дянков: До шест месеца еврозоната може вече да не съществува
Станаха много неща в последния месец, за съжаление лоши неща в Европа, които предопределят и нашата фискална политика. Ние сме част от Европа и като малка икономика зависим от случващото се. Това каза пред бТВ вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.
Дянков даде за пример падането на гръцкото правителство, откъдето кризата е преминала към Италия – падна италианското правителство, от там кризата е отишла към Белгия – където пък отдавна няма правителство. За един месец това са много резки промени, коментира финансовият министър.
Той заяви, че замръзване на пенсии у нас няма да има. "Но при положение, че и Германия, и Италия ще са в рецесия следващата година, ние не може да казваме, че при нас нещата ще вървят", заяви Дянков. Винаги съм бил оптимист, но в последния месец вече съм песимист, добави той.
"В рамките на следващите шест месеца има голям шанс еврозоната вече да не съществува", предрече Дянков.
Според финансист номер едно, за радост България няма еврото като валута и затова сравнително лесно може да реагираме. Според Симеон Дянков, ако внезапно пазарите в Европа спрат да работят, а това по думите му ще стане, ние трябва да се преориентираме към Азия.
Сега бюджетът е определено оптимистичен, засега буфери имаме, защото сме изчислявали бюджетът на 1% растеж, обясни още вицепремиерът.
Той обаче е категоричен, че колкото и стачки да има, каквото и да правят, няма за какво да преговарят, защото пари няма.
За следващата година ние въобще не може да говорим за по-оптимистичен сценарий, заяви Дянков по повод протестите на железничари и земеделски производители. "Парите са такива, каквито са. Разговори за допълнителни пари са безпредметни", обърна се Дянков към зърнопроизводителите.
По повод пенсионната реформа финансовият министър обясни, че в България има страшен бум на инвалидните пенсии. 45% от сегашните пенсионери се явяват с инвалидни пенсии. В Европа сме втори по този показател, посочи той.
Според него всяко министерство трябва само да прави своите реформи, в сегашната ситуация обаче финансовото министерство предлагало реформите.
По думите му, една от реформите е ТЕЛК да мине към НОИ, така че хората, които плащат пенсиите да определят дали човекът е инвалид или не. "Няма как да не стане вдигането на пенсионната възраст", добави още той.
По отношение на реформите в силовия сектор Симеон Дянков заяви, че влизаме във втора криза, която може да е не само финансова, но и политическа. В такъв момент, ако сега не започнат реформи, ще стане късно, допълни Дянков.
Колкото до това, че в другите страни от Европейския съюз пенсионерите вземат доста по-високи пенсии Дянков каза, че ние 50 години сме се шляли и сме си губили времето в комунизма, докато другите държави са ставали богати.
"Няма да направим отстъпление в БДЖ", категоричен е Симеон Дянков. На въпрос какво ще предприеме след десетия стачен ден, Дянков заяви, че ще започне постепенно да се затваря БДЖ, защото няма какво друго да се прави – за "Пътническите превози" ще се създаде нова компания, без тежестите на сега съществуващата, а "Товарни превози" ще се приватизират.
В отговор на зърнопроизводителите, които вчера поискаха извинение от финансовия министър Дянков заяви: "Извинявам им се, ако темата не е за пари, извинявам се на всички зърнопроизводители". Той обаче призова Управителния съвет на Асоциацията на зърнопроизводителите да си направят публични данъчните декларации за 2010 година, защото според него сред тях имало мултимилионери.