Зърнопроизводителите влизат в София
Протестите на зърнопроизводителите се пренасят в столица. Близо 200 зърнопроизводители с над 90 селскостопански машини ще потеглят в 9 часа за София от пловдивското село Труд, съобщава БНР. Временно ще бъде затруднено движението по Карловското шосе и по няколко от големите булеварди в Пловдив. Зърнопроизводителите ще се съберат с колеги от други части на страната на Ботевградското шосе, където ще пренощуват, за да се включат в планувания за утре протест на зърнопроизводителите в столицата.
Не искаме да пречим на софиянци в ежедневието им, затова ще влезем в града по тъмно, заявиха протестиращите зърнопроизводители пред бТВ, които очакват да потеглят от Ботевград към София.
Земеделците протестират срещу политиката на правителството към сектора. Около 250 тежки машини от няколко дни са строени и чакат край Ботевград. Към София пък се очаква да пристигнат около 500 земеделски машини.
"Ще тръгнем към София в 11:00 часа. Ще се опитаме да не засегнем ежедневието на софиянци, затова ще влезем по тъмно, след 22:00 часа" обясни Зарко Иванов, председател на областната асоциация на зърнопроизводителите. "За протеста има определен маршрут. Ще влезнем по Ботевградско шосе. Само 170 трактора от всичките 500 ще стигнат до центъра. Те са малки, няма да затрудняват движението. Големите машини ще са на входовете на София – на Ботевградско и Цариградско шосе", поясни Зарко Иванов.
Земеделците уверяват, че протестът ще е мирен.
"Нашите искания са ясни – не е спазена рамката по финансовото споразумение, не е изпълнено споразумението от май месец за уреждане на акциза, искаме и акциза за 2012 да се уреди", заяви Цветан Атанасов, врачански съюз на зърнопроизводителите.
Протестът в София ще продължи два дни, след това управителният съвет и браншовите организации ще вземат решение как ще се процедира, ако някое от исканията им не е изпълнено. Земеделците смятат, че хората вече са настроени срещу тях, защото се тиражира, че са милионери. Тракторите им пък били на 99% лизингови.
Заместник-министърът на земеделието Светлана Боянова коментира, че искането на оставки не е справедливо: "Справедливост се постига с разпределението на средствата, заложени в Бюджет 2012. Цифрите говорят сами за себе си – в земеделието догодина ще влезнат с 200 милиона повече, които обаче са преразпределени. Другите сектори в земеделието досега не са получавали национални доплащания, а сега ще получат", заяви Светлана Боянова.
По думите й само парите от европейската част са сигурни. Те са фиксирани до 2016 година. Националните доплащания са според възможностите на бюджета. "Не трябва да се смята, че националното доплащане замества печалбата. То е в помощ на дохода", заяви Светлана Боянова.
Според декларация на протестиращите обаче "е недопустимо вицепремиер да се отказва от подписа си, да не се намерят възможности за диалог и да се използват предизборно хората, произвеждащи хляба на България".