Технологичните компании устойчиви на криза?
Прогнозираните печалби на технологичните компании отчитат най-голяма резистентност и устойчивост на трудната икономическа среда и влошаващите се перспективи пред световната икономика. Те също така сочат, че корпоративна Америка е уверена в това, че разходите на компаниите ще продължат да се повишават и през следващата година.
Нетната печалба на компаниите от Apple Inc. до Oracle Corp. Се очаква да се повиши с 11% средно през следващата година според прогнозите на 2 900 анализатори, дадени за финансовото издание Bloomberg.
Прогнозираният ръст в печалбата е с 2.3 процентна под пика от тази година и е най-малкото понижение от всички индустрии в индекса MSCI World Index.
Устойчивостта на технологичния сектор, който е с по-голяма тежест на пазара, от който и да е друг сектор, е до голяма степен в основата на положителните очаквания за щатската икономика, дори и въпреки задълбочаването на дълговата криза в Европа, както и забавянето на ръста на китайската икономика.
Според „мечи настроените“ инвеститори прогнозираните рекордни печалби са твърде оптимистични и се рискува да се преживеят загубите от 2000 и 2007 година, следствие на разочарованието от изнасяните резултати, в условията на твърде голям оптимизъм.
Тогава загубите на технологичния сектор бяха по-големи от тези на пазара като цяло, като превишиха 56%.
„Технологичните компании са подкрепяни от драматичното подобрение във финансовото здраве и рентабилността на щатските компании“, коментира Стъвън Ууд, главен стратег в Russell Investments, пред Bloomberg.
Капиталовите разходи на щатските компании са най-високи от 2008 година насам, като инвестициите в оборудване и софтуер са се повишили с 15.6% през третото тримесечие, според статистически данни на Gartner Inc.
Опасенията за дълговата криза в Европа доведе до рецесия на фондовите пазари в 37 от 45-те страни, влизащи в състава на MSCI All-Country World Index
Индексът Standard & Poor’s 500 се понижи с 19% за периода между 29-ти април и 3-ти октомври, преди да неутрализира загубата си до 8% след изключително силно повишение през последните седмици.
Технологичните компании се търгуват при по-ниска оценка от тази на фармацевтични компании, като съотношението на компаниите, влизащи в световния индекс е 14.6 пъти отчетените печалби. Съотношението РЕG възлиза на 0.87.