Щатските и азиатските индекси падат след липсата на стимули от Фед
Щатските и азиатски индекси и еврото отбелязаха понижение, след като вчера Фед не предприе по-нататъшни стимули за най-голямата световна икономика.
От резерва коментираха, че на фона на наличните признаци за известно възстановяване на икономиката на страната съществуват опасения за негативно отражение на дълговата криза в Европа.
Инвеститорите продължават да избягват риска, като очакват възможни понижения на рейтинги в Европа според анализаторите.
Индексът MSCI, следящ представянето в региона, изгуби 0.4% от стойността си. Азиатските индекси се представят по-зле от конкурентите си от началото на годината, до голяма степен поради факта, че европейските инвеститори репатрират средства предимно от там.
Индексът се понижи с 18% през тази година на фона на загубите от 11% за индекса, следящ представянето на всички световни пазари.
Опасенията за понижения на рейтинги доведоха до най-ниската стойност на еврото от 1.3009, невиждана от средата на януари и близо 20 цента под върха му от май.
Впоследствие единната валута се стабилизира при нива от 1.3030. Ключово за по-нататъшното й движение ще е това дали ще съумее да се задържи при нива на търговия от над 1.3000. Ако това се случи, можем да станем свидетели на известно възстановяване на еврото след силното му поевтиняване последните дни.
Европейските лидери се споразумяха за по-стриктна бюджетна дисциплина в Еврозоната. Тези мерки обаче не се видяха достатъчни на инвеститорите за излизане от дълговата криза.
Златото също регистрира понижения, като вчера загуби 2.5% от стойността си, въпреки нарастващата несигурност на световните финансови пазари.
Понижение отбелязаха и цените на останалите метали, като медта отбеляза девети дневен спад, губейки 0.9% от стойността си до около 7 530 долара за тон.
Петролът се върна малко под 100 долара за барел, след като отбеляза поскъпване от 2% в предходната сесия.