Борисов: Ако нещо стряска съня на световните лидери, то е думата пазари
Финансовата криза се отрази тежко върху световните финансови пазари, това изисква предприемането на незабавни действия за преодоляване на последствията й и за стабилизация на финансовите пазари в глобален мащаб. Това каза председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев при откриването на конференция „Перспективи за развитие на небанковия финансов сектор”, предаде „Фокус” .
Целите ни са да направим финансовата система по-стабилна, по-прозрачна, по-предвидима и отговорна към обществото, инвеститорите и потребителите на финансови услуги, допълни той.- Целта на днешната конференция е и да предизвикаме дискусия за състояние на българския финансов пазар, за неговото бъдещо развитие.
България е член на ЕС вече пет години, но все още нашият пазар е затворен в националните ни граници, той се използва твърде малко и не развива в пълнота своите предимства и възможностите на единния европейския пазар. В същото време негативите на нестабилност в световен мащаб се отразиха пряко върху участието на българския финансов пазар, каза той.
По думите му - публична тайна е, че небанковата сфера в България все още не успява да изиграе естествената си роля на алтернатива на банковото финансиране. Причините за това са многобройни, част от тях са свързани с икономическото развитие и външни фактори. Също така е известно, че нито едно от досегашните правителства на България не е имало като приоритет укрепването на тази сфера, каза Стоян Мавродиев.
Ако има нещо, което да стряска съня на лидерите в света, това е думата пазари. Това каза премиерът Бойко Борисов при откриването на конференцията . Финансови пазари нямат президент, премиер, канцлер, думата да не му събаря съня, каза Борисов.
По думите му - реакцията на тези пазари определя и политиката в тази област в момента в света, а темата е изключително чувствителна, злободневна. В Европейския съвет няма решение, няма тема, свързана с днешната ситуация в света, която да не бъде съобразявана с т.нар пазари. Веднага следва въпрос – как ще отреагират пазарите на тази тема, каза Борисов.
Според премиера, Комисията за финансов надзор се справя добре с възложените задачи, въпросът е как небанковият сектор да бъде включен и да бъде по-полезен.
Министър-председателят изтъкна действията на правителството в областта на финансовата дисциплина и начина, по който това се отрази и от международните рейтингови агенции.
Борисов заяви, че сме „за” това да има европейска кредитна агенция, но ако има такава и тя е обективна, не би трябвало да пожали недисциплинираните.