МВФ: Светът рискува нова Голяма депресия
Светът рискува да изпадне в криза, подобна на тази от 30-те години, освен ако държавите не разрешат различията си и започнат да работят заедно за справяне със задълбочаващата се европейска криза, предупреди директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард при посещението си в Държавния департамент на САЩ, цитирана „Гардиън“.
„Това не е криза, която ще бъде разрешена от една група страни, предприемащи действия. Тя, да се надяваме, ще бъде решена с участието на всички страни, на всички региони, на всички категории държави, които в момента предприемат действия“, допълни Лагард.
Призивът на директора на МВФ идва в момента на растящо безпокойство, че през 2012 г. Европа ще изпадне в дълбока рецесия, което ще има вторичен ефект върху останалата част от глобалната икономика. „Прогнозата за световната икономика е много мрачна”, подчерта тя.
В момент, когато ескалира търговската война между Китай и САЩ и се задълбочи дипломатическото отчуждаване между Великобритания и Франция, Кристин Лагард отправи най-силното си предупреждение до момента и каза, че ако международната общност не се договори за сътрудничество, рискува „свиване, увеличаване на протекционизма и изолация”.
„Това е точно описание на случилото се пред 30-те години, а случилото се после не е нещо, което очакваме с нетърпение”, каза тя.
"Няма икономика в света, независимо дали става въпрос за страните с ниски доходи, бурно развиващите се пазари, страните със средни доходи или супер напредналите икономики, които да са имунизирани от кризата, която не просто виждаме да се развива, а да ескалира", заяви Лагард.