Суровините се насочват към втори годишен спад
Суровините се насочват към първото си годишно понижение от 2008 година, водени от понижението в цената на памука, медта и какаото и от опасенията, че европейската дългова криза ще нарани сериозно ръста на световната икономика. Признаците за забавяне на китайската икономика са друг негативен фактор, въздействащ на цените на суровините.
Индексът Standard & Poor’s GSCI Total Return Index, следящ представянето на основните суровини, добави минималните 0.2% днес, с което загубата му от началото на годината възлезе на 0.9%.
Цената на какаото се е понижила с 31% през тази година, в следствие на признаците за повишение на запасите в най-големия световен производител.
Памукът е загубил 37% от стойността си през тази година, на фона на нарасналото производство и пониженото търсене.
Медта, която се смята за индикатор на икономическата активност, използвана в строителния и автомобилния сектор, е на път да отбележи първата си загуба от 2008 година насам. Най-големият потребител на суровината е Китай.
Икономиката на Китай се очаква да регистрира ръст от 8.5% през следващата година, което би било сериозно забавяне на фона на ръста от 10.4% през изминалата година.
Промишленото производство на най-бързоразвиващата се икономика регистрира понижение за втори пореден месец през декември, вследствие на трудностите в Европа, прехвърлили се и върху останалите части на света.
Това, което ще се случва на пазара на суровините, ще зависи изцяло от глобалната икономика и ръста й, коментират специалисти.
До голяма степен поскъпването на златото, петрола и добитъка са съдействали за ограничаване на загубите за индекса на световните суровини.
Златото регистрира своята 11-та година на поскъпване, добавяйки 9.7% до момента, като металът се търси като спасителен остров от инвеститорите.
Петролът добави 9.4% към стойността си тази година и се насочва към третия си годишен ръст. Фючърсите на живи говеда са поскъпнали с 13% на чикагската стокова борса.
Търсенето на суровини се ограничи и от поскъпването на щатската валута, в която се измерват те. Доларът добави 1.8% спрямо кошницата на останалите шест основни валути.
Щатските държавни облигации поскъпнаха с 9.6%, докато инструментите с фиксиран доход в световен мащаб добавиха 5.8% към стойността си, сочи статистика на Bank of America Merrill Lynch.