Бавят заплати за 2 милиарда
Задълженията на фирмите към работниците им продължават да растат и вече достигат 1.9 млрд. лв. 10% от тях са с просрочие повече от година. Това показва традиционното проучване на Българска стопанска камара за задлъжнялостта на предприятията.
То е направено по финансовите отчети на фирмите за 2010 г. Неизплатените в срок трудови възнаграждения през 2010 г. са със 126 млн. лв. повече от 2009 г. и са нараснали с над 600 млн. лв. през последните пет години.
Главната инспекция по труда също отчита запазване на тревожната тенденция от последните години - висок дял на констатираните нарушения при заплащането на труда.
През миналата година трудовите инспектори са установили 31 518 такива случая в извършените общо над 53 хил. проверки в страната.
Най-често забавяне на заплати има в отраслите строителство, търговия на дребно, производство на хранителни продукти и ресторантьорство. Обикновено това са малки и средни предприятия. В повечето случаи забавянето е два-три месеца, отчитат проверяващите.
Засиленият контрол на инспекцията по труда обаче е накарал 2100 фирми напълно да се разплатят с работниците си през м.г. Общият размер на издължените забавени трудови възнаграждения през 2011 г. е за над 70 млн. лв., а за последните две години - над 155 млн. лв., пише в. Стандарт.
От всички работодатели, които не са изпълнили предписанията за изплащането на дължимите трудови възнаграждения, е потърсена административно-наказателна отговорност.
Част от работодателите са в производство по несъстоятелност, а други са постигнали споразумение с работниците кредитори за разсрочване и превеждане на заплати по график, казват от ГИТ.
Немалко фирми обаче са изключително затруднени да се разплатят със служителите си заради неиздължаване на техни контрагенти по договори. При извършените проверки е установено, че на някои места работници със забавени трудови възнаграждения вече са завели съдебни искове срещу работодателите си.