FT: Пазарният капитализъм е успешен, но само в естествените си сфери
Преди пет години бе почти невъзможно да си представим, че Financial Times (FT) ще публикува цикъл от статии на тема „Капитализмът в криза“. С тези думи започва материала си Лорънс Съмърс, бивш финансов министър на САЩ по времето на Бил Клинтън.
В статия той отговаря на въпроса дали текущите проблеми бяха заложени в самата форма на пазарния капитализъм.
Според Съмърс – не! Проблемите на стагнацията и безработицата могат да се решат, ако се построи правилна фискална и валутна политика. Опитите да се реформира самият капитализъм само ще отвлекат силите от мерките, необходими за стимулиране на потребителското търсене, смята той.
В същото време безработицата и рязкото имуществено неравенство са плод на техническия прогрес. Както индустриалната икономика е измествала аграрната, така и прогресът е позволил на голяма част от населението да се снабдява с основни стоки, произведени от малка група хора, и много работна ръка се освобождава за други сектори на икономиката. Сега същото се случва в промишлеността и някои сектори на услугите, в които възможностите за работа се свиват. Не много щастливци- обратно, получават огромен шанс за предислокация на предприятия и масово производство.
През последните 30 години заплатата на среден работник в САЩ е растяла бързо спрямо цените на битовата техника и облеклата .„Проблемът е, че тази заплата стагнира и дори се понижава спрямо цените на храните, жилищата, медицинските услуги, електроенергията и образованието“, обяснява Съмърс.
В промишлеността се налага все по-малко работна ръка и все повече работна сила се пренасочва към образование и здравеопазване- точно тези сектори, в които традиционните аргументи в полза на пазарната икономика са по-слаби. Например нужда от работна ръка се усеща в сферата на грижите за възрастни хора. Същевременно възниква необходимостта от намаляване на държавния сектор, или поне- забавяне на неговия ръст.
Така правителствата на богатите страни се изправят пред необходимостта да свият социалното осигуряване на фона на нарасналата „алтернативна стойност на услугите на един учител, болногледачка или администратор“.
Пазарният капитализъм, смята Съмърс, е колкото и преди успешен в естествените си сфери и има нужда от радикални реформи само в тези аспекти на икономиката, „които са най-малко капиталистически“.