Въпреки кризата българите остават в Гърция
Благоевградчанката Катя над 15 години е в Гърция, където се труди и помага на двете си дъщери, които са в България. Тя се грижи за възрастни хора в Солун. За последната половин година заплатата й паднала от 900 евро на 700 евро. Но не се оплаква, разказва в. „Стандарт“.
"Разбирам, че положението е тежко, но в България нямам алтернатива. Тези пари, които изкарвам тук, няма как да получавам в родината си. Наистина в неделя вечерта бе доста напечено в Солун с тези бунтове, но съм спокойна. Никой за нищо не ме закача. За толкова години познавам много гърци и всички са позитивни. Те признават и оценяват, когато един човек си изкарва парите с труд. Затова ме уважават", твърди 60-годишната благоевградчанка.
Десетки гръцки пенсионери живеят от години в Петрич и Сандански. Те също всеки ден следят драматичните новини от родината си. Не крият, че са много притеснени след погрома в неделя вечерта. В понеделник те бяха тема номер едно за гърците в Сандански. Седнали са на кафе в центъра на града и обсъждат последните новини от южната ни съседка. Тежката дума има 68-годишният Ангелос Котас, който е бивш юрисконсулт в митницата в Солун.
"Проблемът е, че има много анархисти в Гърция. Те се възползват от ситуацията и от народното недоволство. Излизат и хвърлят коктейли "Молотов", искат да всеят хаос в родината ни. Но няма да стане. Гърците трябва да разберат, че единственият шанс да се спасим от фалит и от още по-страшни неща е да изпълняваме изискванията на ЕС и на МВФ", твърди той.
"Само заедно народ и правителство ще спасят страната. Но да е ясно на всички - край на узото, сиртакито и бузукито. Всеки да стегне колана и да приеме драстичните мерки. Въпреки орязването на заплати и пенсии никой от нас няма да е като вас, българите. При нас намаляват минималната работна заплата от 750 на 580 евро. А у вас е 120 евро. При това цените на много стоки са по-високи в България. Тук купувам сирене по 16 лева, а в Гърция същото е 14 лева", пали се Ангелос.
Според него гърците трябва да имат търпение, защото "безплатен обяд няма". След като дълги години теглили кредити на килограм и получавали какви ли не финансови бонуси от държавата, в момента е дошло време да се плаща. "Нужно е да знаем, че това, което ни дава ЕС, не е подарък. Държавата не бива да позволява повече да се укриват с лека ръка и данъци, и доходи. Сега хващат най-лесните риби - държавните служители и пенсионерите. А се налага да ударят големите бизнесмени, богатите гърци", твърди Котас.
Справи ли се държавата с необходимите мерки и слуша ли ЕС, то само след 3-4 години тя ще е тази държава, която е била - цивилизована и с възстановена икономика. Родината ни винаги е намирала начин да се измъкне от най-големите кризи, твърдят гърците в курортния град.
Признават, че сънародниците им са напрегнати, но няма настроения срещу емигрантите, които работят в южната ни съседка. Затова никой от гърците в Сандански не очаква бум на българите, които да напуснат работата си в Гърция и да се приберат у нас.
"Познавам жена, която работи в Гърция и вече взема по-малка заплата, но не иска и да чуе за връщане, защото пак взема с пъти повече, отколкото би изкарвала в България", твърди Ангелос Котас. Той и останалите уверяват, че тревожно е положението само в столицата Атина, тъй като там живеят милиони хора. В останалите градове полицията се справя.