Обетованата земя за инвеститорите
Независимо от въоръжените конфликти със съседите, постоянните сблъсъци с палестинските бунтовници, а в последно време и заплахата от война с Иран, Израел успя не само да запази високата си привлекателност сред инвеститорите, но и да стане най-доходоносният пазар сред развитите страни, пише Bloomberg. За последните десет години доходността на индекса на фондовата борса в Тел Авив TA-25, коригирана с риска, е 7.6%.
Според изчисленията на Bloomberg TA-25 изпреварва основните борсови индекси на останалите 23 страни, влизащи в индекса MSCI World, включително и хонконгския Hang Seng, при който коригираната доходност е 6.7%. Този показател е изчислен като общата доходност на индекса за последните 10 години е разделена на волатилността за периода.
Той не отчита плащанията на компаниите към техните акционери, но с оглед на дивидентната доходност, некоригирана с риска, за индекса TA-25 тя възлиза на 161% за последното десетилетие. Това е третият най-висок резултат сред развитите страни след норвежкия OBX и хонконгския Hang Seng.
Тъй като инвеститорите в Израел са свикнали с вечното състояние на „границата на война“, те са привлечени от многообещаващите макроикономически перспективи: по данни на МВФ през 2011 г. икономиката на Израел е нараснала с 4.8%, като за последните пет години средният икономически растеж е 4.2%. Страната се радва на стабилен приток на преки чуждестранни инвестиции на фона на стабилен ръст на износа, осигуряващ около 40% от БВП.
През септември миналата година Standard & Poor’s повиши кредитния рейтинг на Израел до А+.
Макар че през 2012 г. се очаква забавяне на икономическия ръст на страната до 3.2%, специалистите очакват фондовият пазар да продължи да расте заради интереса на чуждестранните инвеститори. В началото на тази година Apple придоби местния технологичен производител Anobit Technologies, докато IBM се е прицелила в производителя на платформи за смартфони и лаптопи Worklight.
В края на януари TA-25 вече добави 3.1%, което срана най-доброто начало за индекса за последните 15 години.