Расте пропастта между нуждите на бизнеса и наличните кадри
Нараства броят на длъжностите, изискващи по-висока образователна квалификационна степен, показват данните от анкетно проучване, проведено в рамките на осъществявания от БСК проект по ОП „Развитие на човешките ресурси”.
Най-търсени от работодателите са служителите с образование „средно специално” и „средно образование”, показва анкетата сред мениджъри и специалисти по управление на човешки ресурси. На второ място са поставени изискванията за висше образование – бакалавърска и магистърска степен. Най-малък процент от изискванията в длъжностните характеристики са за степен на образование „доктор” и „основно образование”.
Наличието на диплома за степен на образование не винаги е доказателство за достатъчно знания и умения, често има и разминаване между потребностите на икономиката и кадрите, които се подготвят от средното и висше образование, отчитат мениджърите.
Палитрата на изискваните умения от персонала става все по-голяма. Като изключим специфичните професионални умения, които са много важни за 66% от анкетираните, ориентация към качество и грижа за клиента (62%) и работа с инструменти, техника и технология (55%), анкетираните извеждат с голям процент на важност и умения като комуникативност, справяне с проблеми, принос към екипния успех, непрекъснато учене и усъвършенстване със степен на важност между 35 и 50%.
Предприятията в България трудно намират за своята дейност квалифицирани работници (79%), оперативни ръководители (72%), мениджъри (64%). Лесно се намират нискоквалифицирани работници (75%). По-скоро лесно предприятията намират административни служители, юристи и финансисти, специалисти по персонала.
Главните причини за трудното намиране на персонал са отлив на младите хора от техническите специалности (44% от предприятията са посочили този отговор), разминаване между търсене и предлагане на пазара на труда (41%), несъответствие на образователните стандарти, учебно съдържание и програми с потребностите на бизнеса (39%), физически недостиг и застаряване на работната сила (35%), формално провеждане на учебните стажове и практики (35%) и ниско качество на професионалното и висше образование (34%). Резултатите по сектори показват, че най-голям дефицит на млади хора с технически специалности има в сектор машиностроене.
От своят страна размерът на възнаграждението е основен фактор за удовлетвореността на 83% работещите, показват още данните от проучването. Сигурност на работното място заема второ място(46%); следвана от условията на труд (45%) и справедливост в заплащането (39%). Обратна връзка, признание и справедлива оценка на трудовия принос има значение за 28%от работещите, а още 27% посочват възможност за професионално развитие.