България протестира срещу определянето й като държава в икономически риск
На заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) България е поставила под съмнение уместността от присъствието си в т. нар. сив списък на ЕК от държави, "намиращи се в зона на икономически риск", предаде БТА.
По-рано този месец ЕК състави "черен списък" на страните в ЕС, които са най-уязвими на икономически и социални сътресения, в който попадат Италия, Испания, Унгария и Кипър.
Оценката се прави въз основа на десет ключови икономически показателя, сред които размер на държавните средства и дългове, макроикономическата ситуация и динамиката на нейното развитие, цената на работната сила, данъчната система,социалните гаранции.
България попадна в така нареченият сив списък на страни, "намиращи се в зона на икономически риск“, заедно с Великобритания, Франция, Белгия и Словения. Оповестяването на двата списъка бе първият доклад за Механизма за ранно предупреждение, отнасящ се до предотвратяването и коригирането на макроикономически дисбаланси.
Нашата страна отбелязва, че докладът идва преди датата на публикуване на годишните данни за 2011 година, които, ако бъдат взети предвид, ще дадат напълно различна картина за повечето държави в ЕС.
Страната ни не приема, че следва да бъде предмет на задълбочен анализ, тъй като текущата сметка е в излишък още през 2011 г. и на основание на есенните прогнози на ЕК от 2011 г. този излишък ще бъде поддържан и за периода 2012-2013 година. Пазарният дял на българския износ расте за целия период, обхванат от таблицата с показатели, което е в подкрепа на растящата конкурентоспособност на икономиката.
България привлича над средното за ЕС чуждестранен капитал като дял от БВП през 2010 и 2011 година.
Увеличението на производителността на труда в България се нарежда на второ място сред най-високите в ЕС (само след Естония). Динамиката на разходите за труд на единица продукция през 2010 г. не е резултат от увеличение на средната работна заплата в икономиката, а е свързана с продължаващото преструктуриране на икономиката към сектори с висока добавена стойност. Номиналните разходи за труд на единица продукция се очаква да спаднат под прага от 12 на сто през 2012 година.
Задлъжнялостта на частния сектор в случая на догонваща икономика като България не е причина за безпокойство, тъй като до голяма степен се дължи на приток на преки чуждестранни инвестиции (с дял от 62,5 на сто към края на септември 2011 година), се посочва в декларацията.
Нашата страна настоява, че нетният външен дълг е по-добър показател за потенциална уязвимост, като в нашия случай той е относително нисък, в сравнение с други страни от ЕС.
Всички тези развития следва да бъдат отразени в икономическия прочит на таблицата с показатели, което би показало, че в случая на България няма устойчиви дисбаланси, които будят тревога, се посочва в декларацията.
Освен това на заседанието на ЕКОФИН България отново повтори позициятата си, че прякото данъчно облагане на страните от Европейския съюз трябва да остане в компетентността на всяка отделна държава.