СБ: Китай е достигнал повратен момент в икономическото развитие
Китай е достигнал повратен момент в икономическото развитие и ще трябва да предприеме мащабни реформи, като темпът на растеж ще се забави наполовина в близките десетилетия. Това предупреждава Световната банка в доклад "Китай 2030: изграждане на модерно общество с високи доходи, хармонично и творческо", представен днес в Пекин, съобщи БТА.
Втората световна икономика трябва да направи мащабни реформи, за да избегне внезапно забавяне, като по-специално трябва да намали държавния си сектор и да сложи край на монопола в стратегически сектори, посочват авторите на доклада, цитирани от Франс прес.
След като доведе до среден годишен растеж от 10 на сто през последните 30 години, китайският модел на икономически растеж, съсредоточен върху инвестициите и износа, вече не може да издържи, изтъкна президентът на Световната банка Робърт Зелик при представянето на доклада. "Необходимостта от реформи е безспорна, тъй като Китай вече се набира в повратна точка от своето развитие", посочи Зелик пред журналисти в Пекин.
Докладът получи подкрепата на вицепрезидента Си Цзинпин и на вицепремиера Ли Къцян, които би трябвало, освен ако не се случи нещо непредвидено, да наследят президента Ху Цзинтао и премиера Вън Цзябао начело на страната, когато приключи процесът на политическа приемственост през март 2013 година.
Заключенията от доклада, подготвен от Световната банка и правителствения Център за изследване на развитието, най-вероятно ще срещнат силната съпротива на онези, които в момента извличат полза от сегашния модел, предупреди Зелик.
Заместник-ръководителят на центъра Лю Шъцзю също посочи, че реформите са необходими, тъй като китайската икономика, която отчита годишен растеж от около 9 процента годишно, се очаква да се забави до около 5-6 на сто през близките 20 години.