Икономист на Citi: Най-лошото за Европа предстои
Въпреки шумно разтръбяваните мерки като сделка за дълга на Гърция и масово наливане на ликвидност в банковата система, проблемите на Европа просто се отлагат във времето, казва икономистът на Citigroup Вилем Буитер пред CNBC.
“Само спряхме, за да си поемем въздух”, казва той. “Операцията по дългосрочно финансиране на Европейската централна банка (ЕЦБ) наистина не решава проблема и за Европа най-лошото предстои.”
Буитер още прогнозира по-нататъшна “мащабна интервенция на ЕЦБ” по-късно през тази година или в началото на 2013 г. В две отделни операции през декември и февруари ЕЦБ инжектира общо около 1 трлн. евро в европейската банкова система посредством тригодишни заеми при много ниски лихви.
През по-голямата част на годината пазарите бяха концентрирани върху опитите за постигане на сделка за дълга на Гърция, която по-рано този месец най-накрая се случи. Сега обаче има нови опасения около така наречените "периферни" страни от Еврозоната.
“Ще има ново преструктурирани на дълга на Гърция и Португалия, Ирландия е изложена на риск, а състоянието на публичните финанси на Испания се влошава внушително напоследък”, предупреждава Буитер. “Все още усещането за спешност е прекалено малко и наличните програми в момента няма да са достатъчни, ако Испания се наложи да бъде спасявана. Засега сме видели съдържателни действия (по отношение на преструктурирането на дълга) само в Гърция и дори те не са достатъчни, за да възстановят финансите на страната.”
Буитер също така критикува страните от Еврозоната в по-добро финансово положение за това, че са поставили ЕЦБ в позиция на кредитор от последна инстанция.