Електричество от дърветата?
Дърветата и особено евкалиптите произвеждат електричество, заявиха австралийски учени.
Те установиха, че във въздуха в район с дървета има положителни и отрицателни йони. Нивата им са два пъти по-високи в райони с дървета, отколкото в открити пространства с трева, а в райони с евкалипти са дори още по-високи.
Учените от Технологичния университет на Куинсланд не смятат, че йоните сами по себе си са вредни за здравето, съобщава БТА. Те отдавна предполагали, че съществува връзка между дърветата и електричеството в атмосферата, но нямали доказателство за това.
Сега констатирали, че концентрацията от положителни и отрицателни йони в атмосферата е два пъти по-голяма в районите с дървета, отколкото в тревистите райони.
Според учените електрическият заряд може да бъде обяснен с радиация от газа радон. Радонът е вторичен продукт от радиоактивното разпадане на радия. Тъй като радият се съдържа в скали и радонът е разтворим във вода, водата в почвата е особено богата на радон.
Дърветата играят ролята на помпи, като изсмукват радона от почвата и го изхвърлят в атмосферата посредством транспирацията – процес, при който водата се поглъща от корените на растенията и се изпарява от листата им. Това е наблюдавано най-вече при дърветата с дълбоки корени като евкалиптите.
Учените мислят, че евкалиптовите гори могат да осигурят 37% от радона във въздуха, когато нивата на транспирацията са най-високи.