Кредитите в чуждестранна валута сринаха унгарския имотен пазар
Пазарът на жилищни имоти в Унгария замря, след като ипотечните кредити в чужда валута, които бяха причина за бума преди да бъдат забранени през 2010 г., натовариха собствениците на жилища с нарастващи вноски на фона на спада на форинта до рекордно ниско ниво и накара купувачите на излязат от пазара, пише Bloomberg.
Спадът в търсенето доведе до понижение на жилищното строителството през миналата година до най-ниското му ниво от 30-те години на миналия век, докато в същото време унгарските банки отчитаха стотици милиарди форинта загуба.
Сделките с недвижими имоти падат до 90 000 през 2011 г. в сравнение с 270 000 по време на пика на пазара през 2003 г.- година преди Унгария и седем други държави да влязат в ЕС, показват данни на OTP Mortgage Bank.
От 2008 г. насам цените на жилищата в страната са паднали средно с 15% според банката. Ако не бъде отчетена инфлацията, цените са паднали с 30% за четирите години до 2011 г.
Броят на построените жилища в Унгария през миналата година се е понижил с 39% в сравнение с 2010 г. до 12 655. Броят е по-малък в сравнение с този при спада между двете Световни войни и в началото на комунистическата ера през 40-те и 50-те години. Броят на разрешителните за строеж пада с 28% през миналата година, до най-ниското си ниво поне от 1990 г. насам.
Сривът на имотния пазар Унгария е по-голям от свиването на пазарите в други страни в региона. Новото строителство в Полша намалява с 8% през първите девет месеца на миналата година, в сравнение с 38-процентен спад в Унгария.
Икономиката на Унгария се очаква да се свие с 0.6% през тази година според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Очакваният за икономиките на Полша и Словакия са за ръст от 2.5% и 1.2% респективно според прогнозите на ЕС.
Нивото на безработица в страната вероятно ще се повиши до над отчетените 10.7% в края на миналата година, заявиха от централната банка през декември.
Унгарският пазар се справя по-зле в сравнение с други централноевропейски страни, тъй като 19-процентното обезценяване на форинта спрямо еврото от средата на 2008 г. насам повиши значителни вноските по ипотечните кредити в чужда валута, които съставляват около две трети от всички жилищни заеми. Нивото на просрочените кредити скача и стотици хиляди унгарци рискуват да изгубят жилищата си.
Правителството се опитва да защити собствениците на домове като принуждава банките да приемат част от загубите.
Търсенето на ипотечни кредити в чужда валута тръгна нагоре през 2003 г., когато правителството спря да субсидира деноминираните във форинти жилищни заеми, и скочи рязко след 2006, когато мерките за икономии ограничиха разполагаемия доход на домакинствата, принуждавайки унгарците да финансират потреблението с кредити.
Впоследствие вноските по кредитите скочиха, след като от 2008 г. насам форинтът поевтиня с 39% спрямо швейцарския франк, в който бяха деноминирани повечето ипотечни кредити от средата на 2008 г.
Орбан принуди местните банки да поемат загубите по ипотеките във франкове, като позволят изплащането на вноските по изгоден за потребителите обменен курс, което през 2011 г. донесе на банковата индустрия в страната първата й загуба от 13 години.
Унгарските банки отчетоха обща загуба преди данъци в размер на 370 млрд. форинта вследствие на програмата за изплащане на кредитите. Броят на договорите за ипотечни кредити е намалял с 6% до 2.21 млн. до края на 2011 г. в сравнение с пика им в средата на 2010 г. Най-голямата унгарска банка OTP Bank отчита 8% спад на годишна база в ипотечното кредитиране за последното тримесечие на 2011 г.
Големите имотни проекти изчезнаха от столицата на Унгария, тъй като строителните предприемачи се страхуват от нарастващия риск и от недостига на финансиране.
Строителната продукция в Унгария намалява със 7.8% през 2011 г., което е шестият пореден годишен спад.
Плановете на правителството за държавни субсидии по ипотечните кредити и безвъзмездни помощи за закупуването на жилище може да помогне за подобряване на пазарните условия, въпреки че промяна в общите тенденции на пазара е малко вероятна преди 2013 г. и зависи от икономическите, политическите и финансовите условия, се казва доклад в на имотния брокер Joneslang LaSalle Inc.