Уол Стрийт приключи най-успешното си първо тримесечие за последните 14 г.
Щатският фондов пазар приключи във ведро настроение изпълненото с рекорди първо тримесечие на 2012 г.
Както Dow Jones Industrial Average, така и S&P500 отбелязаха най-силното си повишение за периода януари-март в историята в абсолютна стойност, а ръстът в процентно изражение бе най-значителният от 1998 г. насам.
И въпреки че някои анализатори побързаха да изразят скептицизма си и се усъмниха откъде биха могли да се появят достатъчно позитивни новини, за да подхранят един по-продължителен възход, април нашепва щедри обещания.
Исторически погледнато, пролетният месец е най-благосклонният период от годината за Dow, разкриват данни на Bespoke Investment Group. През последното столетие, сините чипове са завършвали април с повишение в 57% от случаите, а средният им ръст е бил 1.3%. Статистиката за по-близкото минало е дори по-обещаваща – през последните 50 години, април е осигурил на Dow напредък от 2.1%, а за последните 20 години – 2.9%.
Тънките обеми на търговия обаче тревожат анализаторите – реализираният от началото на годината оборот на Нюйоркската фондова борса е най-слабият от 2007 г. насам, а на Nasdaq – от 2006 г.
Въпреки съмненията, в последния работен ден от седмицата, а и от тримесечието, инвеститорите не бяха в настроение за мрачни предупреждения.
Пазарът реагира ентусиазирано на доклада на Търговското министерство, разкриващ, че разходите на потребителите са отбелязали най-високия си ръст от седем месеца насам – 0.8%. Отделно, индикаторът на потребителското доверие на Reuters/University of Michigan достигна 76.2 пункта през март, доста над прогнозите за стойност от 74.5 пункта.
Съгласието, постигнато от европейските лидери да увеличат капацитета на спасителните фондове до 700 млрд. евро, също спомогна за успокояване на страховете, които депресираха Уол Стрийт по-рано през седмицата.
Единствената разочароваща икономическа новина за деня бе индикаторът на производствената активност за Чикаго, който падна до 62.2 пункта през март, при средна прогноза на анализатори за 63 пункта.
В петък, само една от 10-те основни индустрии, включени в S&P 500, приключи деня на негативна територия, а възходът бе поведен от енергетиката, здравеопазването и доставчиците на основни потребителски стоки. От сините чипове, 27 от 30 позиции отбелязаха повишение.
Производителите на суровини бяха сред фаворитите, като индексът S&P GSCI се покачи с 0.7%. Акциите на Halliburton поскъпнаха с 1.3% до 33.19 долара, а на химическия гигант Dow Chemical – с 1.4 на сто до 34.64 долара.
Cabot Oil & Gas Corp. възстановиха 3% от стойността си до 31.17 долара. JPMorgan Chase & Co. успокоиха пазара след вчерашния срив от 4.8%, коментирайки, че Уол Стрийт е реагирал твърде бурно на новината за възникнал пожар в компресорна станция в Пенсилвания, управлявана от Williams Partners LP.
Lazard Ltd. повишиха оценката си за Disney и книжата на детския любимец отбелязаха най-силното повишение в Dow – от 1.8% до 43.78 долара.
Research In Motion Ltd. скочиха със 7.1% до 14.70 долара, след като производителят на смартфоните BlackBerry обяви, че планира да измести фокуса си към бизнес пазара и разглежда стратегическите си алтернативи, чрез които да се пребори с конкуренцията на уредите Android и iPhone на Apple Inc.
Фармацевтичната индустрия се възползва от изказването на говорител на Агенцията по храните и напитките, която заяви, че производителите на хапчета за отслабване вероятно няма да трябва да изследват допълнително сърдечните рискове, преди да получат одобрението на регулаторите. Акциите на Vivus Inc. скочиха с 5.1% до 22.36 долара, а на Arena Pharmaceuticals Inc. – с 1.2 на сто до 3.08 долара.
Финансовият сектор, който бе най-добре представилият се от S&P 500 през изминалото тримесечие, се колебаеше в коя посока да поеме в петъчната сесия, но успя да затвори с повишение от 0.5%. KBW Bank Index се измъкна от понижението от 0.8%, за да затвори с 0.3% нагоре.
Технологиите, с относителна тежест от 21% в S&P 500, бяха единствената индустрия, която не успя да се възползва от ведрото настроение на Уол Стрийт, макар за тримесечието като цяло да се нарежда втора със скок от 21%.
Apple отстъпиха с 1.7% до 599.55 долара, след като проверка на най-големия производител на уреди на Apple, Foxconn Technology Group, разкри сериозни нарушения на трудовото законодателство в Китай.
В петък, щатският фондов пазар преодоля моментния си песимизъм от средата на сутринта и затвори нагоре, като Dow Jones Industrial Average добави 66.22 пункта към стойността си, или 0.4%, до 13,212.04, а Standard & Poor's 500 се покачи с 5.19 пункта, или 0.4%, до 1,408.47.
Технологично ориентираният Nasdaq Composite обаче падна с 3.79 пункта, или 0.1% до 3,091.57. Въпреки всичко, показателят успя да скочи с 486.42 пункта, или 19%, през първото тримесечие на 2012 г.
Източник: Глобал Маркетс
ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за претърпени загуби, вследствие от извършени инвестиции в покупко-продажба на финансови инструменти от страна на инвеститорите вследствие на информацията, предоставена в настоящата публикация, като същата не представлява покана за покупка или продажба на ценни книжа. Инвестиционните възможности, които се предлагат е възможно да не са подходящи за определена категория инвеститори в зависимост от техните възможности, времевия хоризонт в който смятат да задържат направените инвестиции или в контекст на цялостното им финансово състояне и в резултат на направените инвестици могат да се понесат значителни загуби. Направения анализ се базират на публично достъпна финансова информация, като ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за нейната точност, пълнота и актуалност, като цената на съответната акция е възможно да се понижи и възходящото и движение за предходен период не гарантира същото и за бъдещ период от време.