8 бизнеса, които не страдат от рецесията
Всички бизнеси търпят загуби в кризата, но има някои, на които тя не се отразява или се отразява съвсем слабо.
Дори и в криза, хората все ще имат нужда от вода и храна, ще умират и ще трябва да плащат данъци – тези 4 неща са ясни. Има обаче още няколко дейности, за които не предполагате, че се справят доста добре по време на криза:
8. Студия за татуировки
Татуират се предимно млади хора, а на тийнейджърите не им пука дали е рецесия или не.
Татуировка с охота си правят и безработните, защото не им се налага да спазват дрес код.
Няма официални статистически данни за това дали намаляват клиентите в период на криза, но студията не се оплакват.
7. Поправки
Във времена на криза, много хора предпочитат да поправят нещо, което се е развалило, вместо да купят ново.
Най-добре се представя секторът ремонт на автомобили, следва поправка на домакински уреди, като хладилници и дори компютри.
6. Вериги магазини с намаления
На магазините, които предлагат евтини стоки, в добри времена може да се гледа с пренебрежение, но във времена на рецесия, те отчитат все повече клиенти.
В най-лошите периоди на рецесията в Щатите Wal-Mart отечете 2.5% ръст на продажбите. От веригата Dollar General пък заявиха, че ще открият 625 нови магазина и ще увеличат работната си сила с 6000 души.
5. Фрийланс/временна работа
Във времена на криза все повече компании търсят служители за временна работа, тоест плащат на някой само до завършване на определен проект. След това му казват „довиждане“, а той/тя заминава да търси друга фирма и друг проект.
4. Енергиен бизнес
Хората са зависими от горивата. Не можем без автомобили, без електричество, интернет.
В енергийния сектор търсенето винаги е голямо и няма изгледи да намалее в скоро време.
3. Шоколади, дъвки и закуски
Когато икономиката се забави, продажбите на тези продукти скачат главоломно. През 2008 година Cadbury регистрира 30% ръст в продажбите в САЩ, при Nestle ръстът бе 12%, при Hershey’s 9%.
Шоколадчетата и подобните вкусни неща са глезотии, които в същото време са евтини и хората често се утешават с тях.
Интересно е, че се появява и мода, наречена „ретро сода“, от която вече прихванаха Pepsi, Coca-Cola и др. Това е промяна на дизайна или просто рекламни кампании, насочени към събуждане на детските/младежки спомени. Бизнес трикове, които залагат на носталгията са много успешни, оказва се, че хората с охота купуват всичко, което им напомня за „доброто старо време“.
2. Кината
Вярно е, че много хора предпочитат да свалят филм от нета и намират кината за скъпи. От друга страна обаче, киното си остава един вариант на добре прекарано време, което не е толкова скъпо, колкото вечеря или пътуване. Добрият филм предлага бягство от реалността и възможност за среща с приятели на поносима цена.
1. Бърза закуска
Каквото и да се говори за заведенията за бързо хранене, по време на криза, хората влизат все по-често в тях. Да, те знаят, че храната не е много здравословна, но кой може да си позволи истинските ресторанти всеки ден? Сандвичите са най-популярни в обедната почивка.
В първите години на рецесията в САЩ McDonald’s отчиташе ръст на продажбите от 5%.