П. Морици: ЕЦБ няма необходимите инструменти за борба с кризата
Спекулация за координирани действия от страна на световните централни банки днес, преди срещата на страните от Г-20, доведоха до ръст за световните индекси и подкрепа на еврото.
Според пазарни наблюдатели обаче подобни действия няма да се случат, освен ако изборите в Гърция през уикенда не доведат до събития тип Lehman Brothers, което на този етап изглежда относително слабо вероятно, според СNBC.
Междувременно Ангела Меркел заяви, че няма да се поддаде на натиск за предприемане на мерки, които ще целят краткосрочен ефект.
Според Reuters световните централни банки са в готовност да стабилизират финансовата система и да предотвратят срив на финансовите пазари и системи при негативни резултати от гръцките избори, които да насочат страната към излизане от Еврозоната.
Такива резултати е напълно възможно да предизвикат панически разпродажби в началото на следващата седмица.
През тази седмица пазарите бяха изключително волатилни в очакване на изборите.
Намесата на Фед и ЕЦБ при предходната криза от 2008 година се наложи, защото кредитните пазари на практика бяха „замразени“ след колапса на четвъртата най-голяма инвестиционна банка в света. Това обаче едва ли ще се случи този път според анализатори от Standard Chartered Bank.
Дори и централните банки да имат желание да осъществят съвместни действия, все още не е ясно дали те биха били възможни и ефективни, защото няма да доведат до разрешаване на банковата криза в Европа, коментират пазарни наблюдатели.
В същото време Германия ясно заяви, че е против подобно действие, което няма как да се осъществи без нейното съгласие.
„Истинският проблем е, че ЕЦБ няма необходимите инструменти, за да гарантира една истински добра ликвидност на европейските финансови институции“ според Питър Морици, професор по икономика.
Федералният резерв например сложи 2 трилиона долара в банките. ЕЦБ трябва в момент на криза да има възможност също да направи това пряко, а не косвено, чрез изкупуване на държавен дълг, смятат анализатори.