Очаквания за нови стимули в САЩ натиснаха долара надолу
Доларът се търгува на 0.2% от най-ниската си стойност за последната седмица в очакване на речта на Бернанке за икономиката, като се очаква той да сигнализира за по-нататъшни стимули.
Йената поевтиня спрямо повечето основни валути, след като азиатските индекси продължиха ръста си и така намалиха търсенето на сигурни активи.
Еврото се задържа при високи нива на търговия след най-голямото му повишение от три месеца насам спрямо йената, предвид очакванията за нови действия от страна на ЕЦБ за борба с дълговата криза.
Австралийският долар поскъпна и се насочва към паритет спрямо щатския след данни за изненадващ ръст на заетостта в страната.
„Щатската валута определено реагира негативно на перспективите за трета програма на Фед за стимулиране на икономиката, предвид на рекордните дълги позиции в нея“, коментира Майк Джоунс, валутен стратег в Bank of New Zealand Ltd, цитиран от Bloomberg. “В момента реториката е това, което наистина оказва влияние на пазара“, допълва той.
Доларът се търгува при нива от 1.2560 спрямо еврото, от нивата си при 1.2582 късно снощи на щатските пазари.
Зелените пари добавиха 0.4% към стойността си спрямо йената до 79.48 йени. Еврото отново е на път да тества психологическото ниво от 100 йени спрямо еврото, като се търгува на 20-на пипса от него.
Австралийският долар поскъпна с 0.3% спрямо щатския до 99.58 щатски цента. Валутата на страната се търгува под паритета от 15 май.
Доларът поевтиня с 1.1% през миналата седмица, което бе второто най-лошо представяне сред 10-те основни валути. Йената се понижи с 2.7%, докато еврото добави 0.7% към стойността си през същия период.
Решението на ЕЦБ да запази нивото на лихвите при 1% вчера, бе широко очаквано от инвеститорите.
„Наблюдаваме развитието на средата отблизо и сме готови за действия“, коментира президента на банката Марио Драги. Рисковете пред икономиката са се увеличили и някои от членовете на банката призоваха за понижение на лихвите, допълни още той.