Има една страна, в която премиерът няма нищо против вестниците да го наричат с малкото му име. "Бойко спасява папагали", "Бойко изпотява Бекер" - такива заглавия си позволяват водещи български вестници. Това се казва в обширен анализ на авторитетния германски вестник "Ди Велт", цитиран от Дойче веле.

В Югоизточна Европа министър-председателите очевидно нямат нищо против да бъдат наричани в пресата с малките им имена. Защото близостта до народа се отплаща щедро по време на избори. "Бойко спасява застрашени от измиране папагали", "Бойко изпотява Борис Бекер" - заглавия от първите страници на водещи български вестници.

Това, което забавлява другите, за "Репортери без граници" е признак за нарушена медийна среда. "Политиката употребява пресата. Медиите са или в сивия сектор, или в ръцете на мафията, върху тях се оказва натиск", е цитиран да казва генералният директор на организацията в Брюксел Оливие Базил.

През тази година България се срина до 80-то място в годишната класация на "Репортери без граници" за свободата на медиите, като така си "извоюва" последното място сред страните от ЕС. Също и "Фрийдъм хаус" дава слаба оценка на България, редом с Унгария. За разлика от унгарците обаче, които се вдигнаха на протести срещу медийните посегателства на премиера Виктор Орбан, в България е тихо и спокойно, пише "Ди Велт". В момента Брюксел е така погълнат от еврокризата, че няма никакво време да се занимава с други проблеми.

Това обаче скоро може да се промени, продължава изданието. Вярно е, че Европейската комисия няма много поле за действие, когато става въпрос за медийната свобода, защото това е област от компетенциите на отделните национални държави. Брюксел обаче може по заобиколен начин да се намеси, както направи това в случая с Унгария. Така например още миналия декември комисарят по въпросите на конкуренцията Хоакин Алмуния изпрати запитване до София относно съмнения за неправомерна държавна помощ за частната Корпоративна търговска банка (КТБ), в която, по информация в българските медии, са половината сметки на големи държавни монополисти като Булгаргаз и БДЖ.

Сега КТБ отново попада в полезрението на Брюксел, след като Съюзът на издателите в България подаде в ЕК жалба срещу банката, чийто председател Цветан Василев е свързан с Нова българска медийна група, основана от него през 2007 г. с държавни средства. В групировката влизат 4 национални вестници, едно списание, една телевизия и други издания, твърди "Ди Велт".

Оливие Базил е потвърдил пред "Ди Велт", че КТБ е отпуснала средства на инвеститори, за да създадат медийната група. Зад много български вестници стоят частни корпоративни интереси, твърди още шефът на "Репортери без граници". Зад тях се крият фирми с неизяснени собственици и интереси. А една част от тях се използват от офшорни фирми за пране на пари. Към това се добавя и напълно изкривеният рекламен пазар в България, където държавни институции рекламират в угодните им издания. Според Базил в България истински независими са само шепа блогъри.