Представителен ли е индексът BG 40 и има ли изобщо смисъл от него?
Широкият индекс BG 40 се е понижил едва с 6.5% от началото на 2011 година до момента, или за близо година и половина. И макар тази стойност да изглежда приемлива, то ако се вгледаме в състава на индекса, ще видим, че картинката далеч не е толкова нормална.
За относително доброто представяне на индикатора, който е равнопретеглен, основно съдействие оказва поскъпването на акциите на ЕЛАРГ Фонд за Земеделска Земя, които добавят към стойността си близо 220% за разглеждания период.
Прави впечатление, че акциите с най-добро представяне, или тези в дъното на класацията, направена по най-голям спад, са дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), както и тютюневите компании.
На второ място по ръст са акциите на Булгартабак за посочения период, като те са добавили 62.3% към стойността си към днешна дата.
Едва седем от 40-те компании компоненти на индекса са регистрирали ръст, като освен посочените дружества списъкът се попълва от Софарма и Еврохолд, с повишения съответно от 23 и 9%.
* данни Profit.bg
Акциите на Меком са най-губещи, като за година и половина са загубили 81% от стойността си. Те са следвани от тези на ОЦК, със загуба от 78.5% и Фонд Имоти със 73.5%.
Интересен е фактът че 14 от 40-те дружества са регистрирали загуби от над 50% за последната година и половина, а други 6 са били със загуба между 30 и 50%.
Фактът, че половината от дружествата са поевтинели с между 30 и 80% обаче, до голяма степен остава скрит поради спецификата на изчисляване на индекса, който е равнопретеглен.
Това по естествен път поставя въпроса доколко е представителен индексът, предвид нче изменението в акциите на една-единствена компания биха могли да маскират цялостните тенденции на пазара.