Уолстрийт се закрепи на ръба на пропастта
Понеделникът бе на път да отбележи тежки загуби за инвеститорите на Уолстрийт, но песимизмът бе ограничен от серия сделки за сливане и придобиване и от обичайната напоследък логика при разочароващи икономически данни – че колкото по-слаба е статистиката, толкова по-голяма е вероятността Федералният резерв да извади тежката артилерия и да обяви стимулиращи мерки.
Макар че към края на търговската сесия основните бенчмарк индекси успяха да се съвземат, те прекараха по-голямата част от деня на негативна територия, след като докладът за промишлеността в САЩ стресна анализаторите. Индексът на Institute for Supply Management за пръв път от 2009 г. се срина под границата от 50 пункта, обозначаваща свиване, и се закова на 49.7 пункта за юни. Резултатът бе по-слаб от дори най-песимистичните прогнози на икономистите, анкетирани от Bloomberg News.
В Европа и Китай, оцеляването на заводите не е по-лесна задача, като промишлеността на Стария континент продължава спада си за 11-ти пореден месец, а аналогичният индикатор за Китай се понижи до седем месечен минимум.
Данните за разходите за строителни проекти в САЩ, които достигнаха близо две и половина годишен максимум през май, не успяха да внесат необходимата доза спокойствие.
Въпреки всичко, очакванията за намеса на Федералния резерв и други централни банки по света позволиха на понеделника да не влезе в статистиката на черните дни за фондовия пазар, като в крайна сметка за всяка позиция, отбелязала понижение на щатските борси, две приключиха на плюс.
Дори индикаторът Morgan Stanley Cyclical Index, който следи представянето на компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от глобалната икономика, ограничи натрупаната загуба от 1.5%, за да затвори сесията с 0.5% надолу. Акциите на JPMorgan Chase & Co. поскъпнаха с 1.5% до $36.28, но водещият световен производител на строителна и минна техника Caterpillar Inc. отстъпи с 1.5% до $83.68.
В сферата на М&А сделките, Micron Technology скочиха с 3.8% до $6.55 след като обявиха плановете си да придобият фалиралия японски производител на чипове Elpida в сделка, оценявана на 200 млрд. йени ($2.5 млрд.).
Amylin Pharmaceuticals се изстреляха с 8.9% до $30.71 след като Bristol-Myers Squibb Co. се съгласиха да заплатят $5.3 млрд. за фармацевтичния производител. Това е втората М&А сделка на Bristol за тази година, и най-мащабната за индустрията.
Best Buy се вдигнаха с 5.9% до $22.20 благодарение на слуховете, че основателят на търговската верига за потребителска електроника Ричард Шулце възнамерява да закупи дружеството и да го трансформира в компания от затворен тип.
Lincare Holdings Inc. скочиха с 22% до $41.34. Германската Linde AG се съгласи да плати около $3.8 млрд. за Lincare, добавяйки към услугите си кислородна и респираторна терапия. Обявената сделка е най-голямата придобивка на Linde от 2006 г. насам.
Частните колежи като Corinthian Colleges Inc. и Education Management Corp. поеха нагоре, след като щатският съд отмени регулации, които трябваше да влязат в сила тази седмица и да препречат достъпа им до федерално финансиране. Котировките по двете позиции нараснаха със съответно 11 и 3.3% до $3.21 и $7.18, а индикатор, изчисляван от Bloomberg и включващ 13 компании от сектора, се покачи с 1.2%.
MEMC Electronic Materials Inc. се изстреляха с 22% до $2.64. Вторият по големина щатски производител на полисиликон обяви, че възнамерява да продаде четири соларни инсталации в Европа с общ капацитет 98 мегавата.
В лагера на аутсайдерите, OpenTable Inc. се сринаха с 9.3% до $40.81 след като Barclays Plc. публикуваха прогноза, предвиждаща, че най-големият американски сайт за онлайн ресторантски резервации ще приключи тримесечието със спад на приходите.
THQ Inc. паднаха с 6.5% до 58 цента. Производителят на видео игри обяви, че обмисля обратен сплит на акциите си в съотношение 1:10, за да задържи листването си на Nasdaq.
В понеделник Dow Jones Industrial Average успя да ограничи загубите си от 85 до едва 8.70 пункта или 0.1%, за да приключи сесията на 12 871.39. S&P 500 и технологично ориентираният Nasdaq Composite прекрачиха на позитивна територия, с повишение от съответно 3.35 и 16.18 пункта или 0.2% и 0.6% до 1 365.51 и 2 951.23. Около 6.2 млрд. книжа смениха собственика си на пода на щатските борси, или с около 9% под среднодневния обем на търговия за последните три месеца.
Коментар: Стоян Станков, Глобал Маркетс
ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за претърпени загуби, вследствие от извършени инвестиции в покупко-продажба на финансови инструменти от страна на инвеститорите вследствие на информацията, предоставена в настоящата публикация, като същата не представлява покана за покупка или продажба на ценни книжа. Инвестиционните възможности, които се предлагат е възможно да не са подходящи за определена категория инвеститори в зависимост от техните възможности, времевия хоризонт в който смятат да задържат направените инвестиции или в контекст на цялостното им финансово състояне и в резултат на направените инвестици могат да се понесат значителни загуби. Направения анализ се базират на публично достъпна финансова информация, като ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за нейната точност, пълнота и актуалност, като цената на съответната акция е възможно да се понижи и възходящото и движение за предходен период не гарантира същото и за бъдещ период от време.