Драги предизвика недоумение в Европа
Сдържани приветствия и разочарование последваха заявената вчера готовност на президента на ЕЦБ Марио Драги да се намеси на пазарите в еврозоната с покупка на облигации. Според експертите обаче, това е началото на голяма промяна. Еврото поскъпна над 1.24 долара след обявяването на мерките вчера, но падна под 1.22 след като Драги уточни, че не говори за решение, а само за насоки.
Според Блумбърг след две години и половина фалстартове вчера най-после са били обявени очертанията на сделка между ЕЦБ и политиците. Това може да промени модела на централната банка, наложен от Германия, при което основният фокус е върху ценовата стабилност, а не толкова върху проблемите на икономиката и стабилността на банковия сектор, съобщава БТА.
Агенцията цитира Чарлз Дибел от Lloyds Banking Group Plc, според когото разочарованието на пазара е изненадващо. Ако обявеното вчера бъде превърнато в действие, това ще е близко до подхода на голямата базука, която пазарите очакват, казва той.
Офертата на Драги за обединяване на усилията с политиците контрастира на подхода на предшественика му Жан-Клод Трише, който през 2011 г. се намеси на пазарите на облигациите, но след ядосаната реакция на тогавашния италиански премиер Силвио Берлускони, който не желаеше бюджетни икономии, и съпротивата от представите на Германия в борда, покупките на облигации трябваше да бъдат ограничени, а по-късно и изоставени. Сега обаче ситуацията е различна, а Италия и Испания - две икономика с тежест от 28% от 12-трилионната икономика на еврозоната, са до стената.
Една от причините Драги да иска да купи време, е, че европейските правителства няма да могат да действат поне до средата на септември, когато е най-ранната възможна дата за начало на планирания 500-милионен постоянен спасителен фонд на еврозоната - Европейския стабилизационен механизъм. Както е известно, на 12 септември се очаква ключовото решение на германския Конституционен съд по въпроса. Дотогава Европа има на разположение временния фонд (EFSF), в който след одобряването на помощта за испанските банки останаха само 148 млрд. евро.
Изчакващата позиция на Европейската централна банка в борбата срещу дълговата криза в еврозоната предизвика чувство на безпомощност в правителствата на проблематичните Италия и Испания, коментира обаче германският в. „Ханделсблат”. Министър-председателите Марио Монти и Мариано Рахой по време на срещата си в Мадрид не можаха да определят как ще реагират техните правителства на изказването на председателя на ЕЦБ Марио Драги.
Председателят на ЕЦБ изключи възможността за бърза намеса на финансовата институция на пазарите на облигации. Същевременно обаче той говори за покупки на облигации при страни като Испания и Италия на по-късен етап, но само при условие, че правителствата на тези държави кандидатстват за финансова помощ от спасителните фондове на Европейския механизъм за финансова стабилност.
Премиерите на Италия и Испания Марио Монти и Мариано Рахой изразиха задоволство от позицията на Европейската централна банка (ЕЦБ). Лидерите на двете големи икономики с тежки финансови проблеми в еврозоната, обещаха да работят заедно за разрешаването на продължителната дългова криза във валутния съюз, предаде електронното издание france24.com.