Фалиралите американски градове вещаят мрачно бъдеще
На елегантна неокласическа сграда в центъра на Стоктън, щата Калифорния, има огромно знаме с изображение на щит със звезди и ивици и надпис върху него, провъзгласяващ някога процъфтяващия център на селското стопанство за американски град "от главата до петите", информира ДПА.
Напоследък обаче Стоктън има и няколко други прякора. Миналата година списание Forbes го нарече "Най-мизерния американски град" още преди Стоктън да стане най-големият американски град, обявил фалит миналия месец.
Преди това градът имаше друг прякор, носещ съмнителна слава: беше известен като американската столица на изземванията.
Взети заедно, тези три названия представят мрачната история, която се повтаря в една или друга степен в САЩ.
Висока безработица около 20% в Стоктън, всяко 60-то жилище иззето и срам от общинския фалит - прогнозите са, че това ще стане нещо обикновено сред изпитващите финансови затруднения местните власти, пише БТА.
Примерът последваха калифорнийските градове Сан Бернардино и Мемът Лейкс. Следват: Скрантън, щата Пенсилвания, който се очаква да фалира, въпреки че намали заплатите на всички общински служители до минималното заплащане на час от 7.25 долара.
Някои от причините за фалита на Стоктън са лесни за разпознаване и показват манталитета на разточителното консумиране, което обхвана САЩ в годините на разцвет.
Посетителите, които имат смелостта да се разходят в центъра на града в потискащата лятна жега, виждат блестящата нова сграда на градския съвет, модерно ново бейзболно игрище и елегантно ново малко пристанище - всички те финансирани с общински облигации, които градът не може вече да изплаща.
Не само грандиозните строителни планове доведоха до фалита на Стоктън.
Щедрите пенсии и компенсации, които плащаше първо на полицаите си, после на пожарникарите и на другите общински служители, нараснаха с изненадващо бързо темпо, оставяйки на града стотици милиони долари бъдещи задължения, които никога няма да може да си позволи.
Според професора по икономика от Калифорнийския университет Питър Наваро крахът едва сега започва.
Сан Бернардино и Стоктън са микрокосмос на почти всеки втори град в Америка, посочи той пред CBS News. По думите му има още много градове, които ще направят също като Стоктън.
"Това не е история за Стоктън, това е история за неуспеха на националната ни икономика," посочва той.