Разследването на атентата в Бургас може да продължи с години
„Към настоящия момент говорим за камикадзе.” Това посочи вътрешният министър Цветан Цветанов в коментар на хода на разследването и начина, по който следователите предполагат, че е извършен атентатът на летище „Сарафово” в Бургас.
Двете лица, за които бяха разпространени фотороботи и за които се смята, че стоят зад удара, са влезли на територията на страната и са се подвизавали с фалшиви документи, потвърди също вицепремиерът. По думите му атентатът не е организиран у нас.
„Все още сме в началото на разследването на един терористичен акт, който е организиран извън пределите на страната,” отбеляза той пред bTV.
Друго заключение на разследващите, което засега изглежда твърдо, съдейки по думите на Цветанов, е това, че взривът не е бил в багажното отделение на автобуса.
Разкриването на подобен терористичен акт може да продължи с години, каза Цветанов. По думите му причината е, че става въпрос за огромно количество информация, която трябва да бъде обработена.
„Това са хиляди хора, от които трябва да се отсеят четирима-петима,” поясни министърът на вътрешните работи.
„Атентатирът се е самовзривил,” подчерта Цветанов. Според него възможността да е бил взривен от друг участник в терористичния удар срещу автобус с израелски туристи в Бургас остава теоретичната.
Вчера МВР публикува фоторобот на предполагаемия съучастник на извършителя. Цветан Цветанов каза, че до момента няма обаждания на граждани с информация за него.
От друга страна, портретът на смятания за атентатор-самоубиец е предизвикал повече реакции в обществото. Установено е, че е имал контакти и с други хора, освен първоначално обявените при опита да наеме автомобил.
Цветан Цветанов каза още, че България разполага с оперативни резултати, които дават насока за държава и организация, евентуално стоящи зад терористичната атака в Бургас. Вътрешният министър обаче не пожела да сподели накъде по-точно са насочени съмненията.
Вътрешният министър Цветан Цветанов коментира все още нерешения от Европа въпрос за приемането на България и Румъния в Шенген.
След негативните сигнали от германски официални източници, които се появиха в пресата във Федералната република, последното предупреждение дойде от Париж – София и Букурещ трябва да решат проблема с ромите във френските градове.
Позицията на новото френско правителство е, че Франция няма промяна в отношението си към влизането на България и Румъния в шенгенското пространство, каза Цветанов и добави: „Това ще мога да го коментирам на 20 септември, когато е съветът на министрите на вътрешните работи.”
Сред пречките за приемането на двете страни в безвизовото пространство Цветанов посочи вътрешнополитическите проблеми в Холандия, миграционния натиск към Евросъюза след Арабската пролет и събитията в Сирия, които допринасят за „колебливата политическа позиция на определени държави”.