Брокери: Оптимизъм на борсата през тази седмица
Продължаваме с традиционното си допитване до брокери относно очакванията им какво ще се случва на БФБ през тази седмица. Ето и техните коментари:
Николай Ваньов, брокер в Инвестбанк АД
През изминалата седмица наблюдавахме умерени ръстове за индексите на БФБ, които се задържаха на сравнително високи нива спрямо позициите им от изминалите седмици и месеци.
Като основа за това покачване може да се определят спекулативните очаквания за корпоративни действия (например ситуацията около прехвърлянето на големи пакети на София-БТ и очакванията за евентуално търгово предложение по позицията) както и някои сравнително добри финансови отчети (Евроинс Иншурънс Груп).
Въпреки това нездрава остава ликвидността на пазара, която може да превърне ръста в илюзорен и да неутрализира натрупаните ръстове по всяка една позиция за изключително кратко време.
Очакванията ми за седмицата са свързани със запазване на текущите нива или постигане на умерен ръст. Като възможни интересни позиции бих определил Монбат и големите агрофондове.
Корекцията на ценовия диапазон за обратно изкупуване на акциите на производителя на акумулатори и батерии определено би дала известна подкрепа на пазара, който се намира на сравнително ниски нива.
Важен за отбелязване въпреки това е фактът, че компанията не се намира в най-добрата финансова позиция и че няма ясна перспектива за бъдещите си растежи с оглед на спада на печалбата за последното полугодие.
Колкото до фондовете за земеделска земя смятам, че техният потенциал за растеж все още не е изчерпан с оглед на постоянно растящите пазарни и арендни цени на земите в България, подклаждани донякъде и от високите цени на международните пазари за земеделска продукция.
Колкото до горещата тема от последните два месеца - поимените компенсационни бонове, смятам, че волатилността от изминалата седмица изчерпа възможностите за растеж.
Възможното развитие е или търговия в рейндж (докато така очакваните търгове за плащане с компенсаторки най-накрая не бъдат официално обявени) или спад с оглед прибиране на печалбите от някои инвеститори.
Като най-възможен сценарии за следващата седмица при ПКБ-тата очаквам леко, но волатило поевтиняване, тъй като искрено се съмнявам за обявяването на значителни държавни продажби в средата на почивния за администрацията летен сезон.
Даниел Димитров, портфолио мениджър в "Реал Финанс Асет Мениджмънт" АД
В края на предходната седмица инвеститорите спекулираха с коментари на немския канцлер Ангела Меркел относно предприемането на допълнителни мерки за справяне с дълговата криза в страните от Еврозоната. Почти всички пазари в Азия, Европа и Америка приключиха седмицата с добър растеж.
Не бе по-различна и ситуацията на БФБ, където борсовите индекси отчетоха седмичен ръст между 1.2% и 4.1%. Въпреки това някои от най-ликвидните позиции бяха разпродавани, вероятно отново от чуждестранен инвеститор, напускащ българския пазар.
Обикновените и привилегированите акции на Химимпорт достигнаха историческите си дъна, Централна кооперативна банка, Енемона АД също бяха разпродадени. В същото време Трейс Груп Холд АД, Феърплей пропъртис АДСИЦ, София-Булгартабак и Булгартабак Холдинг отчетоха значими седмични повишения.
През настоящата седмица у нас не очакваме значими корпоративни събития. Възможно е да видим новини в групата на Булгартабак, като търгово предложение за акциите на София-Булгартабак или решение на КФН относно отправеното търгово предложение към акционерите в Благоевград-Булгартабак.
Независимо от това считам, че е ясно, че и за двете компании предстои делистване от пазара, на който ще остане единствено холдинговото дружество.
Посоката на борсовите движения ще се определя от настроението на инвеститорите, а то вероятно ще следи движенията на външните пазари. Хубавото за инвеститорите на българския пазар е, че през последните седмици той започна да следва и възходящите движения на чуждите пазари, а не само спадовете, както го правеше през последните години.
А настроението на чуждите инвеститори става все по-добро поради усещането, че в края на краищата ЕЦБ, Фед, ЯЦБ и останалите централни банки ще се поддадат на политическия натиск и ще „пуснат печатницата” за пари.
В условията на перманентна обезценка на парите, инвестицията в акции е едно от най-добрите средства за защита на инвеститорите и вероятно индексите ще продължат покачването си. Разбира се, не можем да изключим и негативния сценарий, който бързо може да излезе на дневен ред при наличието на лоши новини от Гърция, Испания или Италия.
* Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупка/продажба на ценни книжа.