Суровините най-добрия клас активи на август
Суровините са се представяли по-добре от акциите, облигациите и долара за втори пореден месец през август, сочи статистика. Спекулации за нова вълна от стимули съдействаха за доброто им представяне.
Индексът, следящ представянето на 24-те основни суровини, се е повишил с 6.4% през август, воден от поскъпването на среброто, какаото и отоплителното гориво.
За сравнение индексът, следящ представянето на световните пазари - MSCI All-Country World Index, е добавил едва 1.9% към стойността си, макар да регистрира трети пореден месец на повишение.
Доларовият индекс, който измерва доходността на щатската валута спрямо кошница от шест основни валути, се понижи с 1.7% през август. За сравнение индексът, следящ представянето на всички облигации, е донесъл среден доход за инвеститорите от 0.2% през изминалия месец.
Според прогнози на щатската инвестиционна банка Goldman Sachs, петролът се очаква да поскъпне с 19% през следващите три месеца до ниво от 115 долара за барел, соята - с 14% до 20 долара за бушел, а царевицата с 13% до 9 долара за бушел.
Поскъпването на по-рисковите активи сочи положителни очаквания от страна на инвеститорите относно предприемане на мерки за стимулиране на световния ръст. Лихвите в САЩ и Европа са при рекордно ниски нива, като по-нататъшни стимули за икономиките се очакват да бъдат предприети от финансовите институции в двата региона.
„Доларът е бил слаб и това може да е предпоставка за агресивни действия от страна на Фед в началото на септември“, смята Бил Онийл, стратег в Merrill Lynch Wealth Management, цитиран от Bloomberg.
Суровините навлязоха в бичи пазар през изминалия месец, след като се повишиха с над 20% от дъното през средата на юни. Те са се повишили с над 80% от дъното си през декември 2008 година до юни 2011 година.
Среброто е един от най-добре представящите се активи през изминалия месец с поскъпване от над 13% за посочения период.
Инвеститорите са купували метала като хедж срещу потенциална инфлация, както и като залог за една по-силна икономика, тъй като около 53% от потреблението му е индустриално.
Отоплителното гориво е поскъпнало с 12%.