Трудни времена за един от най-богатите израелци
Един от най-богатите бизнесмени в Израел може много бързо да обеднее, а експерти предупреждават, че може да повлече цялата икономика на страната със себе си, пише Washington Post.
Ночи Данкнер, любимец на израелската бизнес общност, на който често е приписвано спасяването на икономиката на страната в пика на палестинския кнфликт, изпитва сериозни затруднения да поддържа огромната си холдингова компания платежоспособна.
IDB Holding Corp., която контролира голяма част от израелската икономика (голям мобилен оператор, водеща верига супермаркети, застрахователна компания и производител на цимент с монопол), обяви през уикенда, че може да няма възможност да обслужи десетките си милиони задължения в следващата година.
Проблемите на Данкнер породиха опасения, че неговите облигационери може да изгубят от инвестицията си, а пенсионните средства на израелците, които имат сериозна експозиция към инвестициите на IDB, може да бъдат изложени на опасност.
Финансовият министър на Израел Ювал Щайниц побърза да успокои ситуацията, като каза, че вероятността пенсиите на израелците да пострадат е “по-малко от едно на хиляда”.
Икономисти обаче предсказват доста по-мрачна картина, ако компанията на Данкнер фалира. Тъй като толкова голяма част от израелската икономика се контролира от холдинговата компания на Данкнер, Израел е в по-голяма опасност от щатската икономика по време на кредитната криза, според Даниел Дорон, директор на Израелския център за социален и икономически прогрес.
“Ще се получи ефектът на доминото”, казва Дорон. “Кредитори ще изгубят пари. Много хора ще изгубят работата си. Ще бъде голяма трагедия”.
Падението на 58-годишния милиардер се случи бързо.
Данкнер е роден във влиятелно израелско семейство, притежаващо силна инвестиционна компания. През 1999 г. той продава акциите си в компанията на своите роднини за 100 млн. долара.
Сделката става точно навреме. Година по-късно избухва палестинското въстание, което парализира израелската икономика и сваля цената на акциите на компанията на неговото семейство.
В разгара на въстанието Данкнер и негови партньори вземат милиони долари от израелски банки и купуват IDB Holding Corp.
Под негово управление IDB се превръща в най-голямата холдингова компания в Израел, а Данкнер става звезда. През миналата година сп. Forbes го класира на 11-о място сред най-богатите израелци.
С течение на времето Данкнер става прекалено самоуверен.
През 2007 г. той и друг израелски милиардер инвестират в планове за построяването на казино в Лас Вегас, когато цените на имотите в САЩ са на върхови нива и проектът бързо се проваля. В периода 2008-2010 г. подразделение на IDB купува акции на швейцарската банка Credit Suisse, но миналата година губи милион от инвестицията си. Данкнер също така купува губещия израелски ежедневник Maariv, като според наблюдатели покупката по-скоро се дължи на неговото его, отколкото да е умно бизнес решение.
Миналото лято стотици хиляди израелци излязоха по улиците, за да протестират срещу високите цени в страната.
Ликът на Данкнер беше на плакатите на протестиращите. Той беше един от много бизнес магнати, обвинени, че са монополизирали голяма част от израелския пазар и поддържат цените високи.
Цените на хранителните стоки паднаха, правителството улесни условията за други мобилни оператори да влязат на пазара, в резултат на което веригата супермаркети на Данкнер и неговият мобилен оператора понесоха загуби.
Данкнер обеща да плати дължимите 8.8 млн. долара на една от групите облигационери през тази седмица. Компанията му дължи около 425 млн. долара на облигационери и 75 млн. долара на израелски банки според местния ежедневник Haaretz. IDB Holding Corp пък помоли за повече време, за да намери друг акционер в компанията.
На среща на облигационерите вчера един от тях заяви пред израелска телевизия, че Данкнер трябва да бръкне в собствените си джобове, за да изплати задълженията си.