Как да пестим по левче на ден?
В дните на икономическа криза често се оказва, че семейният бюджет зависи и от левчетата в портфейла ни.
Според данните на националната статистика бълтаринът харчи най-много пари за храна и за консумативи, които формират 51.3% от всичките ни разходи през месеца.
За тримесечие един член на българско семейство изразходва 333 лв. за храна и безалкохолни напитки, 162 лв. за поддържане на дома и консумативи и 111 лв. за транспорт и съобщения.
Ето няколко предложения от profit.bg как от тези разходи да спестите поне 1 лв. на ден.
Храна
За да намалите сметката си в магазина с няколко лева, често е достатъчно само да си извадите карта на супермаркета, от където пазарувате. Повечето големи вериги магазини у нас предлагат тази услуга, срещу която клиентите им получават намаление при покупката на определени продукти.
Проверявайте редовно и промоциите, защото често в тях можете да откриете ежедневни продукти на много аткрактивни цени. Profit.bg също ще има грижата да ви информира за тях всяка седмица.
Офертите на супермаркетите - къде и какво е в промоция
Носете си торбичка от вкъщи. От 1 октомври влиза в сила нова такса от 35 ст. за всяка найлонова торбичка. И тя ще се увеличава с по 10 ст. всяка година, така че е много вероятно скоро да започнем да плащаме левче и за най-тънките торби.
Идеята да си носите храна в офиса също не е лоша. Ако условията позволяват (имате на разположение хладилник и микровълнова фурна), това може да ви спести дори 5 лв. от ежедневните разходи. А и е по-здравословно – домашно сготвената храна е много по-полезна от баничката или дюнера, които често българите консумират на обяд.
За да спестите от кафе, можете да изпиете едно вкъщи, преди да отидете на работа. Добра идея е да се уговорите с колегите или работодателя за придобиването на кафемашина в офиса. Така ще купувате само консумативите за нея и една чаша от кофеиновата течност ще ви излиза далеч по-евтино от левче.
Консумативи
Въпреки че разликите в нощната и дневната тарифа на електроенергията вече не са толкова големи, колкото преди години, все още е по-добре да включвате уредите да работят през по-късните часове от деня.
Не оставяйте зарядните на мобилните телефони включени в контактите, гасете осветлението, когато не се намирате в помещението и поставете енергоспестяващи крушки – това няма да доведе до драстично намаляване на сметката ви за електричество, но е възможно да е повече от лев на месец.
Транспорт
Ходенето е здравословно – ако не живеете далече от работата, можете да ходите пеша поне един ден от седмицата. На живеещите в столицата това ще спести поне 2 лв. от градски транспорт. Използвайте и картите с намаления.
Предвид на цените на бензина и дизела, отказването от колата и придвижването с градски транспорт може да се окаже спестяващо доста пари. В тази връзка, инвестицията в газова уредба също изглежда добра идея.
Ако имате колега, с когото живеете в един квартал, можете да пътувате заедно и да поделите разходите си за бензин. Това е практика, която не е много популярна у нас, но определено е лидер в идеите ни за по-изгодно пътуване.
Обществени услуги
Най-вероятно имате договори с поне един мобилен оператор, такъв за кабелна телевизия и интернет. Предоговорете ги. Често компаниите, предлагащи обществени услуги, имат съвсем различни цени за лоялните си клиенти. Можете да получите отстъпка и ако ползвате само на една компания за доставянето на няколко услуги.
Дори и да ви се вижда невероятно, с тегленето от банкомат на собствената ви банка също пестите. През последните пет години таксите за теглене от банкомат у нас са се повишили двойно, като последните тарифи са от август. Предвид на това, че българите теглят по 42.5 млн. лв. от банкомат всеки ден, сумата, която ще си спестите от транзакциите, изобщо няма да е малка.
Спестените пари можете да изхарчите по свое усмотрение. Или пък да опитате някоя от нашите идеи - Какво можеш да си купиш за левче?