Агресивното стимулиране на икономиката ще погуби Китай
Големите обеми стимулиране могат негативно да се отразят на дългосрочните темпове на икономически растеж на Китай. Решението на властите в Пекин да не предприемат сериозни мерки в подкрепа на икономиката е прагматично, се казва в изявление на Синхуа.
Представителят на държавната информационна агенция Лю Цзе заяви, че мнозина са очаквали обявяването на агресивен план за стимулиране, подобен на програмата в подкрепа на икономиката на стойност 4 трлн. юана (632 млрд. долара), която беше приета през 2008 г.
"Подобен план не само, че е малко вероятен. Той ще бъде пагубен за устойчивите темпове на растеж на китайската икономика", подчертава Лю, цитиран от БГНЕС.
КНР се въздържа от стимулиране на икономиката за сметка на кредитно-паричната политика от юли тази година, когато беше обявено понижаването на ключовата лихва.
Бюджетното стимулиране беше ограничено с помощта на съкращаването на данъците. В същото време Пекин стимулира кредитирането на отделни отрасли и малки компании, а също така ускорява одобряването на инфраструктурни проекти.
По-рано тази седмица китайският премиер Вън Цзябао заяви, че страната е напълно уверена във възможностите си да достигне икономическите цели, поставени тази година.
Главният икономист Mirae Asset Securities в Хонконг Джой Ян отбеляза, че всичко, което се прави в момента, има за цел да поддържа доверието в китайската икономика, защото правителството оценява оптимистично перспективите за растеж.
"С по-конкретни планове страната ще изчака до формирането на новото ръководство" след конгреса на ККП през октомври, добави той.
Експертът отбеляза, че одобрените миналата седмица инфраструктурни проекти са част от петгодишния икономически план на кабинета и са насочени към повишаването на доверието в икономиката, а не към нейното стимулиране.
В изявлението на Синхуа се подчертава, че Китай в момента се стреми да подкрепи частния сектор, социалната сигурност и да разшири търговския диапазон на юана, а на да налива пари в инвестиционни програми.
Правителството осъзнава наличието на граници на възможното стимулиране и не желае да подкопава възстановяването на равновесието в икономиката, подчертава Синхуа.
Експертите на Morgan Stanley, UBS AG, ING Group и Barclays Plc понижиха прогнозата за растеж на китайската икономика през 2012 г. до 7.5%.
Ако тази цифра се окаже действителна, това ще бъде най-ниският растеж от 22 години насам. През миналата 2011 г. БВП на страната нарасна с 9.3%.