Ликвидността на борсата - близо до точка на замръзване
Голяма част от настоящите и потенциални инвеститори на Българска фондова борса очакват вложения от чужбина да съживят задрямалата или по-точно заспалата ни борса.
Проблемът обаче е, че всички се въртим в един омагьосан кръг. Индивидуалните инвеститори упрекват пенсионните фондове, че не инвестират средствата си у нас, вместо в чужбина.
Те, от своя странау са на мнение, че по-добре за тях е да влагат поверените им средства извън пределите на страната, където всичко е прозрачно.
И може би имат право. Защото как да очакваме реки от чуждестранни инвеститори на БФБ-София, след като броят на публичните компании, публикуващи регулярна информация и отчети на английски език, може да се изброи на пръстите на ръцете ни. Собствениците на дружествата, от своя страна, се опитват по всякакъв начин да източат финансов ресурс, т.е. да бъдат прецакани миноритарните инвеститори.
В чужбина пък ни смятат, естествено, за втора, а може и за трета вълна пазари, т.е. евентуално ще инвестираме там, след като продадем инвестициите на развитите си пазари.
Да, наистина са наясно, че тук със суми от порядъка на заплатата на Димитър Бербатов (да си жив и здрав, Митко, още дълго време да ги получаваш, бел. ред.) можеш да предизвикаш фурор по ликвидните позиции.
Но пък и тогава те ще си зададат въпроса - защо да инвестираме там, след като местните им фондове влагат парите си в чужбина? Или пък застрахователите теглят парите си от банките и купуват облигации и ДЦК-та, но не и акции.
И така, ние също сме част от този кръг. Преди малко отворих сайта на борсата и какво да видя - прехвърлени са 1 акция на Юрий Гагарин, 2 акции на Лавена и 3 броя на М+С Хидравлик, иначе "син чип" и част от най-стария и представителен индекс у нас SOFIX.
Или както бе споделил навремето един чуждестранен инвеститор - тук оборотът е по-малък от стойността на колата ми.
А времето си лети, но ние все така чакаме чуждестранните инвеститори. И се успокояваме, че идните 6-12 месеца всичко ще се оправи.