Още 17.5 млн. долара глоби за Chevron заради петролния разлив край Рио
Американската петролна компания Chevron трябва да плати допълнителни глоби на обща стойност 35 млн. реала (17.5 млн. долара) заради петролен разлив край бреговете на Рио де Жанейро през 2011 г., а съдът й забранява да възобнови дейността си в Бразилия, предаде Франс прес.
Паричното наказание е наложено заради 24 нарушения, за които са наложени глоби до 2 млн. реала всяка, съобщи директорката на бразилската Национална петролна агенция Магда Чамбриард.
В края на 2011 г. бразилският институт за околната среда наложи на Chevron глоби на обща стойност 33.4 млн. долара за щети на околната среда и пропуски в дейностите за преодоляване на последиците от петролния разлив.
През ноември 2011 г. около 3000 барела петрол се изляха в дълбоките води на Атлантическия океан край експлоатираното от Chevron петролно находище Фради, на 370 км от крайбрежието на Рио.
Магда Чамбриард допълни, че друга глоба ще бъде наложена на американския петролен гигант в близките месеци заради изоставянето на сондажния кладенец. Групата може да бъде глобена с още 50 000 долара заради други проблеми.
Chevron е обект и на иск за обезщетения от федералната държава на стойност 10 млрд. долара за щети, нанесени на околната среда, което компанията оспорва.
Според доклада на петролната агенция, групата е проявила немарливост и е могла да избегне инцидента.
Chevron прекрати доброволно дейността си в Бразилия през март 2012 г., след като откри нов теч на три километра от първия. И докато компанията се канеше да възобнови работа, бразилският съд й забрани на 1 август да поднови извличането на петрол.
Chevron имаше дейност единствено в находището Фради с добив от 60 000 барела петрол дневно. Това обаче позволяваше на Бразилия да достигне целта си за производство на 2.1 млн. барела на ден.
Шестата световна икономика планира да увеличи този добив до 4.2 млн. барела на ден до 2020 г., съобщи БТА.
Производството на петрол и природен газ в Бразилия през 2011 г. достигна рекордно средно равнище от 2.02 млн. барела на ден, което е с 1% повече от 2010 г., но под целта за добив от 2.1 млн. барела на ден.