DW: Водката, която убива
Алкохолът-менте очевидно не е само балканско явление. Сега той настъпва и в Централна Европа. Само за 2 седмици фалшивият алкохол взе 25 жертви в Чехия и Полша, а в Словакия вкара десетки в болница.
Полша временно забрани продажбата на чешки алкохолни напитки, с изключение на вино и бира. Преди това в няколко партиди чешки ром и водка, внесени контрабандно в Полша, беше открито съдържание на метанол, който в малки количества води до ослепяване, а в по-голяма концентрация може да предизвика и смърт.
Германската служба за защита на потребителите и сигурността на храните също предупреди да се избягва консумацията на спиртни напитки, произведени в Чешката република.
Това важи най-вече за водка и ром в пластмасови бутилки без етикети, които се продавали в района на Острова близо до границата с Германия.
Смъртоносните чешки ментета
По данни на чешките власти, досега в страната са починали най-малко 20 души, а други 40 остават хоспитализирани след консумацията на водка или ром с високо съдържание на метанол.
Опасните напитки са стигнали до търговската мрежа чрез "посредничеството" на криминални структури, занимаващи се с производство и разпространение на фалшив алкохол.
През почивните дни полицията извърши проверки в над 19 хиляди магазини и заведения за обществено хранене, като на 14 места е бил открит и конфискуван фалшив алкохол. 23-ма души са били задържани, съобщи Deutsche Welle.
"Наздраве" с фатални последици
Първият случай на човек, отровил се с фалшив алкохол, беше регистриран преди седмица в областта Моравия, Източна Чехия.
Оттогава броят на пострадалите непрекъснато расте - въпреки наложената в цялата страна забрана за продажба на алкохолни концентрати в ресторанти, хотели, супермаркети и в интернет.
Предвидената санкция за нарушителите на забраната е 120 хиляди евро глоба или до 10 години затвор. Засега чешката полиция все още не знае дали алкохолната епидемия е дело на организирана банда.
В нелегална спиртоварна обаче полицаите се натъкнали на 5 хиляди литра съмнителен алкохол със съдържание на метанол.
Парализа, слепота, смърт
Междувременно в две съседни на Чехия страни също бяха регистрирани случаи на алкохолни отравяния. В Полша петима починаха след консумация на съмнителен алкохол, което принуди властите временно да забранят продажбата на чешки алкохолни напитки.
А в Словакия, която има обща граница и с Чехия, и с Полша, до този момент лекарска помощ са потърсили най-малко 8 души, четирима от които са хоспитализирани.
Дори в малки концентрации метанолът е опасен за човешкото здраве - той може да доведе до парализа, слепота или да причини смърт.
Тъй като е значително по-евтин от алкохола, престъпни групировки го използват за разреждането на спиртни напитки.