Добрев: Трябва да имаме по-гъвкава политика по отношение на акцизите
От 2 млрд. лв. задължения на НЕК, 1.5 млрд. лв. е плащането по АЕЦ „Белене”. Това каза икономическият министър Делян Добрев в парламента в отговор на въпрос за финансовото състояние на компанията.
Добрев призна, че НЕК има огромни дългове, а вината за това е на самата компания и на енергийния регулатор ДКЕВР.
„Ако беше направена проектна компания за „Белене”, тя щеше да търси финансиране, а не да се прави НЕК заложник. Изплатените лихви по кредите за „Цанков камък” и втората централа са 213 млн. лева”, обясни още ресорният министър.
Той призова за сдържаност по темата с огромния иск на „Атомстройекспорт” като компенсации за АЕЦ „Белене”.
„От 6 месеца българската страна е предприела изготвяне на юридическа защита за арбитраж по договора за „Белене”. Този иск е напълно неоснователен”, каза Делян Добрев в отговор на въпрос на синия депутат Мартин Димитров.
Той, от своя страна, коментира, че „Русия е напълно наясно, че няма да получи 1 млрд. евро, а целта е оказване на политически натиск и може би касае „Южен поток”.
Пред депутатите икономическият министър засегна и темата със скъпите горива, отхвърляйки възможността за „замразяване” на цените, съобщи bTV.
Това, според Добрев, би имало само временен ефект. „Механизмът, който може да повлияе върху цените на горивата, е размерът на акцизите. България трябва да има по-гъвкава политика по отношение на акцизите”, подчерта политикът.
За пореден път той обясни, че горивата са скъпи предимно заради външни фактори.
„Суровият петрол формира около 40% от стойността. Другата компонента за формиране на цената е доларът. За април и май изменението на цената на суровината е с 25%. Цената на бензина за периода се е понижила. Курсът на долара за този период се е покачил”, допълни Добрев от парламентарната трибуна.
Той смята, че чрез промени в законодателството трябва да се даде възможност горивата да се съхраняват в складове в чужбина, което ще спести разходи за транспорт до България и ще спести разхода за наем на база в у нас.