Факторът късмет
Човечеството е разделено на две категории - в едната влизат късметлиите, на които винаги и във всичко им върви, а в другата - вечните неудачници.
Преди повече от десет години д-р Ричард Уайзман започва научно изследване, за да разбере защо някои хора винаги имат късмет.
Заедно със своя екип той събира 1000 доброволци – изключителни късметлии, и крайни неудачници, за да проучи разликите в тяхното мислене и поведение.
Резултатите са изумителни – те разкриват съвършено нов поглед към късмета и ролята му в нашия живот, съобщава ТВ7.
Хората не се раждат късметлии. Всъщност, късметът идва при онези, които, без да знаят, сами го пораждат с нагласата на ума си и със своите постъпки.
Според учените късметлиите знаят по-добре от останалите как да извличат полза от всичко, което им се случва. Повечето от тях спадат към категорията на общителните есктроверти, отворени за света и хората.
По време на своите дългогодишни изследвания английският учен постоянно констатира, че това, което любимите и нелюбимите чеда на съдбата очакват от живота, е съвършено различно.
Неудачниците винаги смятат, че ще им се случи нещо лошо, докато късметлиите вярват в своята щастлива звезда и са убедени, че шансът никога няма да ги изостави. Първите се примиряват с ролята на губещи и не предприемат нищо, за да се отърват от нея.
Има ли закономерност в късмета или е просто въпрос на късмет? Според писателя Михаела Петров нагласата на човек, промяната в начина му на мислене може да промени и целия му светоглед.
Според нея тайната на късмета се крие в т. нар. "синхроничност" – ако човек е в добро настроение през повечето време, ако просто се чувства добре, то започва да забелязва все повече хубави неща около себе си.