Добрите времена за еврото приключиха?
Йената поскъпна спрямо всички основни валути след понижението на азиатските индекси и опасенията, че различните мнения за решаването на дълговата криза в Европа ще засегнат ръста на Стария континент. Това засили търсенето на „спасителни“ валути.
Японската валута поскъпна до най-високото си ниво от над седмица насам спрямо еврото преди доклад, който може да посочи задържане на бизнес доверието в Германия до най-ниското му от две години насам ниво.
Австралийският долар се понижи спрямо останалите основни валути вследствие на спекулациите, че ръстът на китайската икономика се забавя значително и страната може би се насочва към „трудно приземяване“.
„Налице са залози за сигурност в йената“, коментира Кенго Сузуки, валутен стратег в японската банка Mizuho Securities Co., цитиран от Bloomberg. “ Фундаментът в Европа изглежда слаб поради правителствените съкращения. Пазарът започна да осъзнава, че е прекалено оптимистично настроен“, допълва още специалистът.
Японската валута поскъпна с 0.4 спрямо еврото до 101.05 йени, след като достигна най-ниско ниво за деня от 100.87 йени. Спрямо долара йената поскъпна до 78.01 йени, което бе най-високото й ниво от седмица насам.
Индексът на бизнес доверието в Германия на института Ifo се очаква да е при ниво от 102.5 пункта през този месец, според средните прогнози на икономистите. Индексът се понижи до 102.3 пункта през август, което бе най-ниското му ниво от март 2010 г. насам.
„Финансовите пазари, които наблюдават Европа, искат да видят резултати“, заяви Меркел на срещата си с френския президент на 22 септември.
В Гърция правителството и международните кредитори си взеха седмична почивка от преговорите за нови помощи за страната, поискани от премиера.
Йената обикновено поскъпва в моменти на финансови трудности. За последните шест месеца тя е поскъпнала с 5.5%, превръщайки се в най-добре представящата се валута сред 10-те основни такива.
Еврото се е понижило с най-много за посочения период, докато швейцарският франк е загубил 3.2% от стойността си.
„Еврото загуби момента си след първоначалното си поскъпване и най-вероятно трудно ще се върне на нива над 1.30%, според Митул Котеча, главен валутен стратег в Credit Agricole CIB, цитиран от Bloomberg. “Всякакъв възход на еврото спрямо долара ще бъде спиран от съпротивата при 1.3180“, допълва още специалистът.