Качествен сън за качествен живот
Много често, пренебрегвайки съня заради всичко останало, ние, улисани в ежедневието, забравяме една проста истина – че успехът и качественото изпълнение на това „всичко останало” зависи точно от наличието на здравословен, дълбок и необезпокояван сън.
Замисляли ли сте се някога колко време отделяте за рутинните задачи, както и за любимите си, а и не чак толкова любими, занимания? Опитайте се набързо мислено да „оразмерите” ежедневието си – да рамкирате времево всички дейности, които извършвате през деня.
Вижте примерен дневен график на една средностатистическа жена:
сутрешен тоалет: около 40 минути ~ 1 час
приготвяне на децата (ако има) – още около 20 минути;
транспорт до и от работа: 1 ~ 2 часа
транспорт на децата до и от детската градина/училище - още около 20 минути;
работа: 8 часа
обяд: 30 минути ~ 1 час
вечеря – 1 ~ 2 часа (ако включваме и готвене);
гледане на телевизия / четене на книга / игри с децата (ако има);
време е за сън
Имайте предвид, че тук са включени само рутинните дейности, които присъстват без изключение и всеки ден в ежедневието ни. Ако към тях добавим и нашите хобита или анагжименти към приятели, семейство, близки и дом, картинката става още по-интересна и със сигурност поражда във всеки от нас въпроса: „Защо в деня има само 24 часа?”:
спорт /фитнес, танци, плуване и т.н./ - 1 ~ 2 часа 2-3 пъти седмично;
срещи с приятели – тук времето, което се отделя е строго индивидуално, но със сигурност става въпрос за часове, а не за минути;
театър/кино/интересна изожба/концерт – около 2 часа;
шопинг – отделеното време по този параметър отново е строго индивидуално и зависи от интересите, средствата и т.н.
козметични грижи – фризьор/козметик/масажист – отново строго индивидуално;
чистене – около 2 часа поне 1 път седмично
Опитвайки се да се надбягваме с времето и да бъдем перфектни в справянето с всички задължения обаче, забравяме изначалното условие, без което спазването на този изглеждащ на пръв поглед невъзможен за изпълнение график, би било немислимо – здравето. А то от своя страна зависи до голяма степен от качествения сън.
На всички ни се иска да не е необходимо да „пропиляваме” една трета от живота в леглото и поради това започваме малко по малко да „крадем” от съня си, за да довършим това или онова. Постигането на добър баланс между многобройните задачи обаче в никакъв случай не трябва да бъде компенсирано от недостатъчен и некачествен сън.
По време на сън мозъкът ни синтезира и обработва придобитите знания и преживявания и регулира хормоните. Неслучайно недостатъчният или неспокоен сън води до липса на концентрация, забавени реакции и като цяло по-лошо представяне. Също така, докато спим, тялото ни регенерира клетките, укрепва имунната ни система и ни помага да отслабваме.
Да получим максимално от съня
В днешния забързан живот невинаги е възможно да спим 8 часа на ден. За щастиеq има няколко съвета, които ще ни помогнат да извлечем максимална почивка от времето, което имаме за сън.
Избягвайте кофеин: Намалете приема на кафе, чай и кола и се старайте да не консумирате такива напитки 10 часа преди времето за лека нощ. Същото важи и за шоколада.
Опитайте се да заспите веднага: Не се разсейвайте в леглото с телевизора, а се постарайте да заспите максимално бързо. Ако не успеете в рамките на 15-30 минути, разходете се малко, пийте чаша мляко и опитайте отново. Хапчетата за сън също са решение, но бъдете внимателни да не прекалявате с тях. Също така, имайте предвид, че те са пригодени за 7-8 часов сън. Ако не разполагате с това време, по-добре не прибягвайте до хапчета.
Затъмнете стаята: Мозъкът ни произвежда хормона мелатонин, който ‘усеща’ дали навън е тъмно и ни приготвя за сън. Ако се опитате да заспите на светло, мозъкът може да реши, че все пак не е време за лягане. Затова загасете телевизора и компютъра, и спуснете пердетата или щорите.Оборудвайте спалнята си с плътни завеси, за да се насладите на дълъг и спокоен сън.
Осигурете си спокойствие и удобство: Уверете се, че в стаята е тихо, а телефонът – с изключен звук. Изберете комфортен матрак и сменяйте стария на всеки 5-10 години или в момента, в който почувствате неудобство. Важно е да съобразите модела с теглото, начина на живот и позата за сън.
Направете този тест, за да установите кой е подходящият матрак за Вас.