Истанбул може да стане един от световните финансови центрове
По-рано този месец от Bloomberg Markets информираха, че Истанбул планира да построи финансов център за 2.6 млрд. долара, който ще конкурира този на Дубай.
Според плановете на настоящия министър-председател на Турция Реджеп Тайип Ердоган, в рамките на три години небостъргачите ще преобладават в модерното предградие Аташехир, което се намира в азиатската част на града.
Изявлението идва в година, в която основният индекс на местната фондова борса скача с 26%. Citigroup и HSBC вече имат присъствие в града, заедно с японски и руски мултинационални банки.
Ето малко факти за града, подбрани от Business Insider:
Истанбул е дом на около 13.5 милиона души и може да се похвали с второто най-голямо население в света след Шанхай. Турският министър-председател има планове за ново летище и реконструкция на централния площад Таксим.
Градът работи трескаво по инфраструктурата си с цел намаляване на пренаселването и обновяване.
Част от голямата визия на Ердоган е трети мост над Босфора, който да облекчи задръстванията в града. Смята се, че проектът ще струва 2.5 млрд. долара и се очаква да бъде финализиран през 2015 г.
Според Financial Times обаче инвеститорите се притесняват за бюджетния дефицит на страната и смятат, че мостът ще го увеличи от 1.4% до 2% от БВП.
Така би трябвало да изглежда новият финансов център в Атъшехир:
За първите два месеца на 2012 г. индексът ISE на Истанбулската фондова борса скача с 25%, в сравнение със същия период на предходната година.
Goldman Sachs наскоро се съгласи да плати 240 млн. долара за 13% в най-голямата частна електрическа компания в Турция Kazanci Holding AS.
Шефовете на големи банки вече не пестят похвали за града. На финансова конференция през юни в Истанбул Мартин Спърлинг, главен изпълнителен директор на HSBC за Турция, казва:
"Нямах идея колко голям е Истанбул, докато не бях назначен на работа тук. Бях шокиран. По отношение на местонахождението, историята, културата, човешкия потенциал и гостоприемството Истанбул е страхотен кандидат за международен финансов център. Трябва да го обясним на света малко по-добре."
Това вероятно е причината банки като JP Morgan и Citi да установяват дейност там толкова бързо.
Според Bloomberg турската икономика е нараснала с 8.5% миналата година, което е третият най-голям ръст след Китай и Аржентина в Г-20. Чужди банки, като Citibank, Deutsche Bank и JPMorgan Chase, вече развиват дейност в града.
В Истанбул човек би могъл да живее много по-евтино, отколкото в Истанбул и Ню Йорк.
Обменният курс е около 1.8 турски лири за долар.
Според Numbeo, месечният наем на едноспален апартамент в центъра на града е около 1 000 турски лири, или около 550 долара.
В града се строи всичко - от огромни молове до луксозни хотели.
В Palladium Shopping Centre в Атъшехир има кино, 24 ресторанта и над 150 магазина, между които марки, като Adidas, Gap и Zara.
Според строителния план като част от финансовия център се очаква да бъдат построени 560 000 кв. м офис площи и 70 000 кв. м хотели. От правителството обаче още не са обявили как ще бъде финансиран огромният проект, пише ежедневникът Hurriyet.
Ако разполагате със свободно време, можете да посетите изкуствения остров Suada Club насред Босфора.
На острова има осем ресторанта, в които се предлагат от италианска храна до суши и морски деликатеси, както и басейн с олимпийски размери.
Нощният живот в Истанбул също е на ниво, особено в най-новото заведение в града – Billionaire Club.
Клубът, който е част от част от веригата луксозни клубове на Флавио Бриаторе, бе открит през миналата година и се намира в един от най-луксозните хотели в града Edition Hotel.
Ако пък искате да си отпочинете и да се махнете от града, има красиви острови, които се намират на малко разстояние с лодка от Истанбул, като например Буюкада.