Откриха бактерия, която превръща токсични материали в злато
Учени от Мичиганския университет са открили бактерия, която притежава забележителната способност да превръща токсични химикали в 24-каратово злато.
Микробът Cupriavidus metallidurans притежава уникалната способност да оцелява в изключително токсична среда. Преди няколко години учени откриват бактерията върху златни късове на два отделни обекта, намиращи се на километри един от друг в Австралия. Това поражда у тях въпросът: Дали тази бактерия просто живее около златото, или на практика създава злато?
Казем Кашефи, преподавател по микробиология и молекулярна генетика и Адам Браун, преподавател по електронни изкуства откриват, че Cupriavidus metallidurans може да расте и да се развива добре, ако бъде поставена върху златен хлорид, който по принцип е безполезен, но много токсичен химикал.
Използвайки преносима лаборатория с бактерии, стъклен биореактор, и позлатено с 24-каратово злато оборудване екипът захранва продължително бактерията с "безпрецедентни количества златен хлорид," се казва в публикация в R&D Mag. Не само, че бактерията се оказва изключително устойчива на токсичността на хлорида, но в рамките на седмица тя превръща токсичния материал в 99.9% чисто злато. Подробностите са малко сложни, казва Хесус Диаз от Gizmodo, но просто казано "Cupriavidus metallidurans може да яде токсини и да изкарва златни буци."
Въпреки че успехът на експеримента на Мичиганския университет е успешен, прилагането му в по-големи мащаби може да се окаже прекалено скъпо, според R&D Mag. Така че не очаквайте скоро да отглеждате собствено злато вкъщи.