Гръцката борса става по-малка от виетнамската догодина
Втората най-голяма бутилираща компания на Coca-Cola – гръцката Coca-Cola Hellenic Bottling Co. SA взе решение да напусне атинската борса и да се листне в Лондон през следващата година. Това сериозно ще нарани борсата на южната ни съседка, като ще я направи по-малка от тази на Виетнам.
Изнасянето на компанията ще доведе до намаляване на капитализацията до около 31 милиарда долара, на фона на настоящите 39.2 милиарда долара. За сравнение капитализацията на виетнамската борса е 35.2 милиарда долара, според данни на Bloomberg.
Гръцката борса вече е най-малка сред 24-те развити пазара, следени от финансовото издание, след като бе сериозно засегната от дълговата криза в страната. Пазарът загуби 86% от пазарната си капитализация от 2007 година насам, когато в пика й тя е възлизала на 273 милиарда долара.
Икономиката на страната се очаква да регистрира петата си поредна година на свиване, като анализаторите очакват по-нататъшни тежки времена през 2013 и 2014 година.
„Фактът, че добре позната и голяма международна компания се мести от атинската борса, е изключително негативен за пазара“, коментира Теодор Кринтас, управляващ директор в Attica Wealth Management в Атина, цитиран от Bloomberg. “Въпреки че атинската борса се смята за развит пазар, тя по-скоро се превръща в развиващ се, когато е налице такава загуба“, допълва още специалистът.
Към настоящия момент компанията Coca-Cola HBC е с тежест 23% от основния гръцки индекс. По това време през октомври 2009 година делът й бе едва 8.3% от пазара.
Друг факт е, че капитализацията на четирите най-големи банки в страната в момента е едва 16% от тази на борсата, на фона на 38% преди три години.
От Coca-Cola Hellenic мотивират решението за преместване на лондонската борса с проблемите, които в момента инвеститорите срещат с ликвидностт и които се очаква да отпаднат при листването на лондонската борса.
Този пример пък спокойно може да послужи на родните сини чипове как биха могли да се борят с ниската ликвидност на родната борса.